Циклус емисијâ „Суживот традиционалних Цркава у Епархији бачкојˮ

Седма емисија

Господин Владимир Ковач, професор физике из Бачке Паланке, наставник у пензији, али и даље активни музички стваралац, припадник је Словачке Евангеличке Цркве аугзбуршког вероисповедања. Са њим разговарамо о суживоту две Цркве, кроз призму историје којом се господин Ковач бави, али и непосредног, личног искуства које има као активан члан Словачке Евангеличке Цркве. Разговарамо о историји досељавања Словака у Бачку Паланку и околна места, изградњи храмова, знаменитим личностима које су оставиле траг у историји Словака у Бачкој и о томе шта можемо да научимо из њихових примера и искуства.  Господин Ковач поседује богату збирку фотографија и других материјала о животу Словака између два светска рата, нарочито о раду Соколског друштва, те део разговора посвећујемо и тој теми. Говоримо о улози културно-уметничких друштава, школа, Матице словачке и других институција и удружења и њиховом значају за очување личног и колективног идентитета. Део разговора смо посветили промишљању о улози Словачке Евангеличке Цркве у очувању идентитета Словака у Војводини.  Промишљамо о теми заједничког деловања традиционалних Цркава на пољу рада са младима, верској настави и другим стварима сарадња традиционалних Цркава већ постоји, али би могла да се унапреди. Разговарамо о будућности словачких заједница у Бачкој, у светлу чињенице да су економске миграције и други фактори довели до смањења броја Словака.