Циклус емисијâ „Суживот традиционалних Цркава у Епархији бачкојˮ

Четврта емисија

Господин Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине у Новом Саду, говори о почецима свог научног истраживања српско-словачких књижевних веза, које су биле предмет његове магистарског и докторског рада. Аутор прави ретроспективу тих веза, од времена Павла Бакића са почетка 16. века, преко Доситеја Обрадовића у 18. веку, па све до „звезданог добаˮ у сарадњи српских и словачких књижевника и научника у првој половини 19. века. Разговарамо о мађарским и немачким покушајима асимилације словенских народа, који су допринели да се учврсте словачко-српске везе ради снажнијег отпора асимилацији.  Разговарамо о школовању познатих Срба на словачким високим школама у Братислави, Коморану, Модри и другим местима. На примерима Људевита Штура, Његоша, Бранка Радичевића, Светозара Милетића и других познатих Словака и Срба промишљали смо о сличностима два народа, о заједничким тежњама, али и недаћама које су нас сналазиле. Помињемо и светле примере словачких добровољаца који су погинули у српско-турском рату 1876 – 1877. године, као и допринос Павла Шафарика, првог директора Велике српскe православне гимназије у Новом Саду, српској науци и култури. У последњем делу емисије говоримо о везама Матице српске и Матице словачке кроз историју, па до данашњих дана, када се сарадња нарочито развија и обогаћује на различите начине, кроз превођење књижевних дела и одржавање различитих конференција.