Циклус емисијâ „Суживот традиционалних Цркава у Епархији бачкојˮ

Шеста емисија

Господин Кристијан Обшуст, социјални антрополог и археолог, оснивач Центра за истраживање колективних идентитета и политичке митологије, сарадник више часописа и портала, говори о начину чувања колективног идентитета, а у оквиру те теме о националном, етничком и религијском колективном идентитету. Разговарамо о словенском колективном идентитету, о улози Павла Шафарика, Јана Колара, Људевита Штура и других идеолога панславизма у дефинисању колективног словенског идентитета. Промишљамо о коренима српско-словачког братства које налазимо у традицији свете браће Ћирила и Методија. Бавимо се словачко-српским везама у 19. веку, деловањем српских политичара на заштити Словака у Угарској тог времена, као и заједничкој борби српске и словачке интелигенције против мађаризације и германизације. Прва словачка гимназија у дијаспори, Матица словачка, соколска друштва и друге словачке институције у прошлости доказ су јаких словачко-српских веза у прошлости, и темељ словачко-српске сарадње у будућности. Део разговора посветили смо страдању Словака у Војводини током Другог светског рата, нарочито током Погрома у Бачкој 1942. године. Говоримо о плановима Архива Војводине да јавности у Србији и Словачкој током 2023. године путем изложбе представи размере и начине страдања Словака у Другом светском рату. У последњем делу емисије говоримо о сличностима народних обичаја Словака и Срба.