Циклус емисијâ „Суживот традиционалних Цркава у Епархији бачкојˮ

Прва емисија

Господин Јарослав Јаворник, бискуп Словачке Eвангеличке Цркве аугзбуршке вероисповести у Србији, говори нам о настанку Евангеличке Цркве пре 500 година, као и ширењу протестантизма међу Словацима. Бискуп Јаворник нам описује досељавање Словака на територију данашње Војводине и почетке њиховог живота у данашњој Бачкој. Говоримо о изградњи првих евангеличких храмова, њиховом уређењу и коришћењу језика у богослужењу. Саговорник нам описује оснивање Словачке Евангеличке Цркве аугзбуршке вероисповести у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца 1921. године, која је основана као засебна црквено-административна јединица због распада и нестанка Аустроугарске и нових околности у којима је живела словачка заједница на територији данашње Војводине. Разговарамо и о положају Словачке Евангеличке Цркве аугзбуршке вероисповести након Другог светског рата, када је декларативно постојала слобода вероисповести, али је у пракси деловање свих традиционалних Цркава било ограничено, па је та судбина задесила и Словачку Евангеличку Цркву аугзбуршке вероисповести, којој је одузета имовина. Саговорник нам детаљно објашњава терминолошку разлику, основе учења лутеранске теологије, уређење Словачке Евангеличке Цркве аугзбуршке вероисповести у Србији данас. Разговарамо о богатој и разноврсној култури Словака у Војводини, певању и светски познатом наивном сликарству. Саговорник истиче сличности Словака и Срба, добар однос државе Србије према Словацима, како данас тако и у прошлости. Бискуп Јаворник говори и о проблемима са којима се суочава словачка заједница у Србији, али и у словачкој дијаспори широм света, а то су биолошко одумирање, старење становништва и економске миграције. Разговарамо о односима Словачке Евангеличке Цркве аугзбуршке вероисповести са другим хришћанским Црквама у Србији, а посебно са Српском Православном Црквом. Саговорник истиче значај сарадње и добрих односа евангеличких и православних свештеника за унапређење укупних односа Словака и Срба. Сусрете и сарадњу са представницима Српске Православне Цркве саговорник види као грађење мостова и узор за односе свих других верских заједница.