Циклус емисијâ „Суживот традиционалних Цркава у Епархији бачкојˮ

Пета емисија

Са господином Небојшом Кузмановићем, директором Архива Војводине у Новом Саду, разговарамо о развоју српско-словачких веза у 20. веку, које су крунисане учешћем Словака на Великој народној скупштини у новембру 1918. године, која је прогласила присаједињење Бачке, Баната и Барање Краљевини Србији. Говоримо и о раду Соколског покрета између два светска рата, о периоду стагнације у односима два народа, који су били последица решених националних питања. Кроз причу о браћи Штефаник, генералу Милану и свештенику Браниславу, промишљамо о културном и политичком животу Словака између два светска рата. Говоримо о страдању Словака током Погрома у јужној Бачкој 1942. године, када су уз хиљаде православних Срба страдали и бројни Словаци, а међу њима и одређен број деце. Део емисије посвећен је разговору о потреби да поред словачких и српских институција, и појединци дају свој допринос развијању и унапређењу српско-словачких веза.