Циклус емисијâ „Суживот традиционалних Цркава у Епархији бачкојˮ

Друга емисија

Господин Бела Халас, бискуп Реформатске Хришћанске Цркве у Србији, изложио нам је историјски настанак реформације у 16. веку, а посебно се осврнуо на историјски развој реформације у некадашњој Угарској. Бискуп Халас је објаснио најважније разлике у учењу Реформатске Хришћанске Цркве у односу на учење Римокатоличке Цркве. Разговарамо о друштвеним околностима у којима постоји, живи и делује Реформатска Хришћанска Црква у Србији данас, када су чланови те цркве искључиво припадници мађарске националне мањине. Саговорник нам открива како изгледа богослужење, каква је унутрашњост храмова и у каквој су вези начин изражавања вере са догматским учењем. Причамо о кризи религиозности у Европи, о положају хришћанства у појединим европским земљама, о присутности Цркава, а посебно реформатских, у медијима, просвети и другим областима друштвеног живота, као и тихим притисцима на Реформатске Цркве, али и на хришћанство уопште. Саговорник наглашава добре односе Реформатске Хришћанске Цркве у Србији са Српском Православном Црквом, нарочито са Епархијом бачком, које се огледају у међусобним посетама, сарадњи на пољу просвете, реституције имовине и другим битним питањима за живот заједница. Бискуп Халас говори о потреби заједничког рада свих традиционалних Цркава на евангелизацији друштва у коме живимо. Разговарамо и о важности верске наставе у образовном систему Србије, која не само да омогућава упознавање сопствене вере, већ и упознавање вере, обичаја и традиције других заједница. Са саговорником промишљамо о начинима на које се млади људи, уз помоћ савремених информационих технологија, могу упознати са вером и културом. Бискуп Халас изражава наду да ће мир, разумевање и љубав која влада међу Реформатском Хришћанском Црквом у Србији и Српском Православном Црквом служити као узор међусобних односа свих верских заједница.