Циклус емисијâ „Суживот традиционалних Цркава у Епархији бачкојˮ

Трећа емисија

Господин Роберт Балог, секретар бискупије Евангеличке Хришћанске Цркве аугзбуршке вероисповести у Србији, упознао је наше слушаоце са настанком реформације, као и о месту Евангеличке Хришћанске Цркве у породици реформисаних Цркава у свету. Говоримо о насељавању лутеранâ на просторе данашње Војводине током 18. века, о подели лутеранâ на словачку и на мађарско-немачку заједницу, као и о правном регулисању положаја тих заједница у државама које су постојале у прошлости на простору данашње Војводине. Посебно се бавимо најновијим догађајима у животу Евангеличке Хришћанске Цркве у Србији, као и коначном уређењу односа те Цркве и Републике Србије. Разговарамо о проблемима у животу и раду Евангеличке Хришћанске Цркве у Србији, нарочито у местима са малим бројем припадника те заједнице, који немају могућност да редовно учествују у богослужбеном животу. Промишљамо о значају познавања језика националних мањина као начину за грађење мостова између различитих нација, традиција и култура, као и о важности верске наставе за остварење истих циљева. Кроз разговор закључујемо да је потребно градити односе који се темеље на сличностима и на међусобном разумевању, а не на разликама које нас удаљавају.