У Саборном храму у Новом Саду прослављен празник Светог великомученика Димитрија

Митрополит бачки Иринеј: „Када кажемо да славимо некога од светих, то значи уствари да прослављамо Сâмога Господа за Којега читамо у Светом Писму да је Диван у светима Својим. Светитељи су свети светошћу Онога Који је по природи Једини Свети, а то је Господ наш.ˮ

На празник Светог великомученика Димитрија, у суботу, 26. октобра/8. новембра 2025. године, Његово Високопреосвештенство Митрополит бачки господин др Иринеј је служио свету архијерејску Литургију у Саборном храму у Новом Саду. Митрополиту бачком Иринеју су саслуживали Његово Преосвештенство Епископ мохачки господин Дамаскин, свештенство Саборног храма и новосадски ђакони.

Беседећи после прочитаног јеванђелског зачала, Митрополит бачки Иринеј је сабрани верни народ поучио о смислу мучеништва светог великомученика Димитрија, те је, између осталог, рекао: „Свети великомученик Димитрије је био војник високог чина и положаја. Тај чин и положај наследио је од свог оца који је такође био у граду Солуну. Свети Димитрије добија наредбу од цара да одлази у битке, ратове, да треба да истреби хришћане. Он је поступио по наредби једног вишег цара, Цара Небескога, по наредби Господњој. Не само што није прогонио хришћане него је чинио све да им олакша положај и да их заиста буде још више него што их је до тих дана било. Сазнавши за то, цар је наредио да свети Димитрије буде убијен. Тако је он страдао, али Господ га је прославио већ за живота, у том страдању, али посебно после његовог упокојења. Кроз његове свете мошти, Бог чини чудеса до данашњега дана и повремено точи свето миро из његових моштију, што је заиста чудесно и необјашњиво било каквим природним процесима и законима. Шта нас уствари учи чињеница да Црква поштује свете мученике, да им се моли да се они моле за нас, а да у исто време у њима поштује Господа Христа, Који је претрпео веће мучеништво као Богочовек него било који други човек? Учи нас томе да су свети на одређени начин толико зближили себе Богу својим подвигом даривања сопственог живота за живот других, за живот ближњих, за славу Божју, да су они заиста постали благодаћу сједињени са Господом, обожени, освећени, преображени, облагодаћени благодаћу Духа Светога. Зато је и у нашем народу поштовање светих мученика, као и у свих других православних народа, веома изражено. Међу свима који се поштују, као што је свети Георгије и свети Никола и други, на једном од веома истакнутих места је управо свети Димитрије.ˮ

У току свете Литургије Високопреосвештени Митрополит бачки Иринеј је у чин презвитера рукоположио ђакона Ђуру Кнежића из Епархије аустријске. По отпусту свете Литургије, Митрополит бачки Иринеј је пожелео свима срећан и благословен празник Светог великомученика Димитрија и срећну славу свим свечарима.