Поклоничко путовање чланова Црквеног хора „Антифонˮ

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког господина др Иринеја, а у организацији Службе за поклоничка путовања Епархије бачке „Светињама у походе”, Црквени хор при Светоуспенском храму у Новом Саду „Антифон”, у периоду од 18. до 20. октобра 2024. године, походио је светиње Епархије захумско-херцеговачке и приморске.

Првог дана путовања, по доласку у Требиње, хор је узео учешћa на светој Литургији у Херцеговачкој Грачаници којом је началствовао настојатељ храма свештеник Душко Шаровић. Љубазни домаћини су после службе организовали послужење у гостопримници храма, а потом су чланови хора наставили поклоничко путовање ка Петропавловском манастиру. У овом манастиру члановима хора је монахиња испричала кратак историјат манастира, а потом су чланови хора, отпевавши неколико пригодних песама у храму, имали прилику да виде иконописачки рад сестара из манастира Градац код Рашке. Пут је настављен ка манастиру Дужи са црквом посвећеној Покрову Пресвете Богородице. Хористи су се поклонили честицама моштију светог апостола Томе, светог Нектарија Егинског, светих мученика пребиловачких и честици Часног Крста. Окрепивши се послужењем, упутили су се ка манастиру Тврдош који је посвећен Успењу Пресвете Богородице. У Саборном храму Преображења Господњег у Требињу хор је учествовао на вечерњем богослужењу којим је началствовао протојереј Петар Тривуновић, уз саслужење протојереја-ставрофорâ Велимира Ковача и Младена Жуловића, као и протојереја Миодрага Шипке. У недељу, на празник Светих Сергеја и Вакха, у раним јутарњим часовима, посетили су родну кућу светог Василија Острошког и поклонили се кивоту у ком су земни остаци његове мајке Анастасије. Монахиња из Петропавловског манастира, као једна од сестара које су задужене за ову светињу, испричала је члановима хора о новојављеним чудима светог Василија и чудима везаним за откривање и пројављивање гробног места његове мајке. Путовање је потом настављено ка манастиру Завала, где су хористи појали на светој Литургији, којом је началствовао протојереј Петар Тривуновић, а саслуживали протојереј Миодраг Шипка и игуман манастира архимандрит Василије. У беседи је прота Петар нагласио важност исконске вере и сједињења са Богом кроз Свето Причешће, рекавши: „Потребно је да се трудимо да сваке недеље и празника будемо у свом храму, да се кроз пост и молитву сјединимо са самим Господом Христом, да се причестимо из Његовога Животворног ребра са Његовим истинским Телом и Крвљу. Смисао и циљ нашега живота је задобијање непролазног Царства Божјега, које се задобија кроз врлински овоземаљски живот, кроз показивање истинске и трајне љубави, како према Богу, тако и према ближњима својима”, рекао је прота Петар који се потом захвалио високопреподобном оцу Василију, братству и верном народу на пријему. После службе уприличена је трпеза љубави на којој је отац Василије очински поучио присутни верни народ и захвалио се на појању рекавши: „Хвала вам што сте дошли, па нас онебесили песмом или узвели на небеса. Управо је молитва та која нас онебесује и спушта небо на земљу, а ви сте је данас улепшали”. Хор „Антифон” је потом узвратио љубав појући патриотске родољубиве и духовне песме. У повратку кућама, чланови хора су посетили Вишеград и манастир Добрун посвећен Успењу Пресвете Богородице, чиме су завршили обилазак светиња Епархије Захумско-херцеговачке и приморске.