Прослава Видовдана у Епархији бачкој

Лозинка српске историје створена је на данашњи дан – Свети Видовдан. Све за Христа, а Христа ни за шта. То је света Косовска лозинка српске историје и сваког Србина. Та лозинка је мерило Србинства. Видовдан – свенародни парастос Српских светитеља, Задушнице српске. Данас су на ногама сви прави Срби у Царству небеском. Данас се моле за нас недостојне, изрођене питомце великих Срба…

Преподобни Јустин Ћелијски, 1956. године, Видовдан у манастиру Ћелијама

Нови Сад – У недељу трећу по Педесетници, 15/28. јуна 2020. године, на празник Видовдан, Његово Преосвештенство Епископ новосадски и бачки госпoдин Иринеј началствовао је на светој Литургији у Светосавском храму у Новом Саду, а саслуживали су Епископ мохачки господин Исихије, новосадски свештеници и ђакони.

У порти Светосавског храма епископе је дочекало мноштво вернога народа, а деца су упутила срдачну добродошлицу Преосвећеним епископима Иринеју и Исихију. Текст поздрава налази се у приложеном документу.

Поздрав Епископима о Видовдану 2020.

Беседећи после прочитане јеванђелске перикопе, владика Иринеј је казао да о Косовском боју обично говоримо као о давном догађају, али да је то догађај који и данас траје, који није завршен. Трајао је сваког дана од 15. јуна 1389. године, а, ево, траје и до сада. Како ствари стоје и наша историја у будућности биће обележена и косовским страдањем, али и славом мучеништва и духовном победом над свим непријатељима – видљивим и невидљивим. Свети великомученик кнез Лазар није ишао у рат да би освајао туђе земље и народе, нити из мржње према било којем другом народу, али је ишао да живот свој, ако треба, положи за светињу вере православне. Није Свети кнез Лазар – како неки међу нама мисле, посебно самозвана интелектуална елита – национални мит од којега ми правимо црквени култ. Све је пре истина него такво схватање. Напротив, ми прослављамо чисто духовни догађај и духовну победу. Поред светиње вере ту је било питање одбране људских живота, од детета до старца. Свети кнез Лазар полази не да буде поражен него да победи, али је спреман на сваки исход. Зато народни песник, потпуно у духу Јеванђеља, схвата да је то била битка и опредељење за Царство небеско. Зато ми славимо Видовдан: то није пораз – то је победа, то није само историјски догађај – то је духовни подвиг, навео је Епископ бачки г. Иринеј.

Такође, Његово Преосвештенство је додао да од нас умногоме зависи да ли ћемо бити на духовном путу Светога кнеза Лазара и Светога Саве. На путу Завета наших предака који су били спремни да на страшном месту стоје и да се боре за вечне и непролазне вредности – за светињу вере и живота. На нама је да се увек молитвено обраћамо Светоме кнезу Лазару, да верујемо да бој на Косову – пре свега на духовном бојном пољу, али и на све могуће друге начине – није завршен и неће бити завршен ако ми будемо верни Господу Христу и Косовском и Светосавском Завету, нагласио је владика Иринеј.  

После заамвоне молитве, Преосвећени епископи Иринеј и Исихије служили су парастос свим нашим војводама и војницима који су свој живот положили за веру и отаџбину, од Косовског боја до данас. 

[carousel_slide id=’15103′]

Бачки Маглић – У навечерје празника Видовдана празнично бденије у храму у Бачком Маглићу служио је протопрезвитер Далибор Купусовић, архијерејски намесники врбашки.

На дан празновања спомена на Светога кнеза Лазара свету Литургију је служио презвитер Зоран Регодић, надлежни парох, уз саслужење јеромонаха Пахомија (Швачка). После прочитаног јеванђелског зачала, надлежни парох је честитао славу сабраном народу и одржао надахнуту проповед о значају Косовског Завета за род наш. После заамвоне молитве извршен је литијски опход око светог храма, а потом је одржан парастос свим пострадалим војсковођама и војницима за веру и отаџбину од Косовске битке до данашњег дана. 

Вечерњим богослужењем началствовао је протопрезвитер-ставрофор Здравко Бојовић, уз саслужење јеромонаха Пахомија и више свештеника. На крају вечерњег богослужења извршен је чин благосиљања славског колача и кољива. Потом се отац Здравко Бојовић обратио сабраном народу пригодном и укрепљујућом беседом на тему празника.

Надлежни парох је захвалио верноме народу који је својим доласком  увеличао прославу храмовне славе, а потом је захвалио овогодишњим кумовима, господину Живку Михајлу и његовој породици, за показану љубав и на прилогу за свети храм. Кумство за следећу годину преузела je госпођа Радмила Тешановић са породицом.

[carousel_slide id=’15187′]

Карађорђево – Празник Видовдан је храмовна слава у Карађорђеву. Празнично бденије служио је надлежни парох, а на дан празника свету Литургију и трократни опход око светог храма, парастос српским војницима и војсковођама пострадалим од Косовског боја до данашњих дана, служио је протојереј Јован Кезан, парох србобрански, уз саслужење надлежног пароха.

Истог дана, протојереј Душан Ђукић, архијерејски намесник суботички, служио је вечерње и пререзао славски колач, уз саслужење свештенства Епархије бачке. Кум храмовне славе ове године био је господин Душан Цуца, а кумство за следећу годину је предао господину Сави Медићу и господину Владимиру Станивуку.

[carousel_slide id=’15198′]

Сента – Иако је претходних година у оквиру прослављања Видовдана бивала уприличена манифестација „Видовдански дани Сентаˮ, ове године наведена свечаност није одржана, већ је празник прослављен светим богослужењима и културно-уметничким програмом.

У навечерју Видовдана празнично бденије је служио надлежни парох, презвитер Далибор Зарић. Отац Далибор је служио свету Литургију, а после заамвоне молитве служен је помен свим косовским мученицима и новомученицима српским од Косова поља до данас.

Вечерњим богослужењем началствовао је протојереј-ставрофор Ђорђе Ђурђев, парох у Новом Саду, уз саслужење протонамесника Далибора Ратника, пароха чантавирског, презвитера Илије Анђелића, пароха суботичког, и Дарка Ивковића, ђакона у Суботици. На вечерњем је присуствовао свештеник из Епархије банатске, отац Александар Павловић, парох у Санаду. Слово поуке произнео је отац Илија, истакавши несебичну љубав кнеза Лазара. После вечерњег богослужења припремљен је културно-уметнички програм.

[carousel_slide id=’15204′]

Бачка Паланка – Празник Светога великомученика Лазара Косовског литургијски је прослављен у Бачкој Паланци. У Светојовановском храму свету Литургију је служио протопрезвитер Предраг Милутин, уз саслужење ђакона Николе Дувњака, а у храму Покрова Пресвете Богородице протонамесник Милан Узуров, а саслуживали су му јеромонах Павле (Пајић) и презвитер Радован Маљковић. После заамвоне молитве служен је парастос свим војницима и војсковођама пострадалим од Косовског боја до наших дана. Истога дана, у порти Светојовановског храма, после вечерњег богослужења служен је помен добровољцима српске војске из Старе Паланке у Првом светском рату, а затим је др Милан Мицић, на позив овдашње Црквене општине, представио своју књигу под насловом „Српски добровољци из Бачке у Првом светском ратуˮ.

Промоцијом ове књиге почеле су духовне свечаности „Од Видовдана до Ивањданаˮ, организоване поводом славе Светојовановског храма.

[carousel_slide id=’15214′]

Степановићево – Прослава храмовне и сеоске славе у Степановићеву почела је празничним бденијем у навечерје празника, које је служио протојереј-ставрофор Радован Лазић. На празник Светога великомученика Лазара Косовског литургијским сабрањем је началствовао протојереј Винко Стојаковић, умировљени свештеник из Кисача, уз саслужење протојереја-ставрофора Радована Лазића, администратора парохије у Степановићеву. Беседећи, прота Винко је говорио о животу и раду Божјег угодника светог кнеза Лазара. Учињен је трократни опход око светога храма, а потом је служен парастос војводама и јунацима погинулима за крст часни и слободу златну.

Вечерњим богослужењем началствовао је протојереј Бранислав Мркић, архијерејски намесник новосадски други, уз саслужење свештеникâ Епархије бачке. После вечерњег богослужења отац Бранислав је благословио славске дарове.

[carousel_slide id=’15240′]
Print Friendly, PDF & Email