Јубилеји српске штампане књиге

4. Милешевска штампарија

После пада Зете под Турску власт 1496. године и престанка рада Црнојевића штампарије штампање српских богослужбених књига наставља се у 16. веку радом штампарије Божидара Вуковића и његових следбеника, пре свих сина Вићенца, у Венецији, Божидара Горажданина у Горажду, манастирских штампарија у Србији – Рујну, Грачаници, Милешеви, Мркшиној цркви и у Скадру.

Ове године навршава се 480. година од оснивања Милешевске штампарије, једне од првих и најзначајнијих штампарија на простору Србије, у којој су штампане три књиге, врло значајне за богослужбени живот у то време, али и велико национално благо свима нама данас. О Милешевској штампарији, њеном раду и књигама које су у њој штампане говорио је г. Славољуб Пушица, историчар у пензији, дугогодишњи директор Музеја у Пријепољу.