Поклоничко путовање верникâ из Ветерника и Новог Сада

У суботу, 8. јуна 2024. године, у организацији Службе за поклоничка путовања Епархије бачке „Светињама у походеˮ, верни народ из Ветерника и Новог Сада, предвођен протонамесником Лазаром Мајсторовићем, парохом ветерничким, походио је светиње у Епархији шумадијској и Епархији браничевској.

Поклоници су прво посетили манастир Грнчарицу у Прњавору код Баточине, посвећен Светом Николи. После обиласка манастира, поклоници су посетили г. Бранка Радунковића, самоуког уметника и моделара у пензији, који је и поред телесног инвалидитета, пошто је рођен без шака и колена, остварио преко триста изложби својих макета широм света. Верни народ је имао прилику да види галерију и да чује потресно сведочанство Бранка Радунковића и увери се у истинитост речи „Воља чини чудаˮ, како гласи наслов књиге у којој је г. Бранко описао свој живот и речи Господње: „Не бој се, само верујˮ (Лук. 8, 50). Поклоници су потом посетили манастир Горњак, који се налази у долини реке Млаве, између Петровца на Млави и Жагубице. Ову светињу је саградио свети Кнез Лазар у периоду од 1376 до 1380. године. У манастирском храму посвећеном Ваведењу Пресвете Богородице, верници су се поклонили делићу моштију светог Кнеза Лазара и моштима светог Григорија Синаита. Поклоничко путовање је завршено посетом манастиру Витовници, задужбини светог Краља Милутина, где се поред манастирског храма посвећеног Успењу Пресвете Богородице, са северне стране налази гроб старца Тадеја, надалеко познатог по светом животу и поучној књижици Какве су ти мисли, такав ти је живот. Укрепљени у вери, поклоници су се у вечерњим сатима вратили својим кућама.