Празник Сретења Господњег у Саборном храму у Новом Саду

Епископ бачки др Иринеј: „Празници нису теорије него су увек позив, зов Божји нама да идемо путем спасења.”

На празник Сретења Господњег, у четвртак, 2/15. фебруара 2024. године, Његово Преосвештенство Епископ бачки господин др Иринеј началствовао је на светој архијерејској Литургији у Саборном храму у Новом Саду, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа мохачког господина Дамаскина, свештенства Саборног храма и новосадских ђакона.

Беседећи после прочитаног јеванђелског зачала, Преосвећени владика Иринеј је нагласио да је Сретење Господње празник посвећен догађају из најранијег детињства Господа Христа који представља сусрет Бога и човечанства, те је, између осталог, рекао: „Поред сусрета, овде је наглашено у речи сретење и излажење у сусрет Господу Који долази, Који је дошао и Који ће поново доћи ради нас и ради нашега спасења. Наглашава се не само то што је Господ учинио за спасење света свим Својим подвизима у Домостроју спасења, богочовечанским подвизима, него се наглашава и узвратна благодарна реакција људи, нарочито оних светих људи који су долазили у непосредни додир са Господом  Христом. Тако, дакле, у лицу праведнога старца Симеона Богопримца, род људски излази у сусрет Господу Који је дошао у наш свет, узевши на Себе обличје слуге, према речима апостола Павла, поставши једнак телу нашега смирења, јер је нас учинио једнакима лику славе Његове, како се говори у Литургији Василија Великога. Тиме је не само описан историјски садржај данашњег празника него откривамо и поруку празника. За нас празници нису теорије него су увек позив, зов Божји нама да идемо путем спасења, али и увек, пре тога, Његов долазак к нама пре нашег обраћања Њему, где Он, како каже реч Божја, стоји на вратима нашег срца и куца, а на нама је да отворимо. А ако не отворимо наша срца, Он неће насилно проваљивати у нас него ће нас и даље позивати са свом бескрајном љубављу према свакој људској души, према свему људскоме роду и према свему што је створио. Тако је на данашњи празник показана та узајамност, то да Господ долази и да се ми одазивамо на Његов позив и идемо у сусрет сједињењу са Њим”, поручио је Епископ бачки господин др Иринеј.

На светој Литургији је појао хор Школе црквеног појања „Свети Јован Дамаскинˮ при Црквеној општини новосадској.