Одржано предавање на Палићу

У оквиру веронауке за одрасле при храму Светог пророка Илије на Палићу, у свечаној дворани парохијског дома, у суботу, 28. октобра 2023. године, одржано је предавање на тему „Владика Василије Родзјанко – парох пачирски и епископ вашингтонскиˮ. Предавач је била вероучитељица Весна Ивковић из Пачира, која је на веома упечатљив, личан и дирљив начин оживела лик и живот епископа Василија Родзјанка (1915 – 1999), тако да никога није оставила равнодушним.

Владика Василије је био један заиста задивљујући пастир, човек несвакидашње доброте, кротости и укрепљујуће вере. Он је био Рус који је у Србији нашао своју другу отаџбину, британски држављанин и две деценије епископ вашингтонски и санфранцискански. Посвуда је посејао семе обожења, просвећења и љубави. Његове опитне беседе и лични пример привукли су многе протестанте, а неверујуће људе помириле са Црквом. После предавања, присутни су могли да виде низ фотографија из живота владике Василија, од његове ране младости, па до саме кончине. Потом је приказан и један кратак исечак из филма „Моја судбаˮ, где је публика могла да види аутентичне снимке из 1991. године, који су направљени приликом посете владике Василија Новом Саду. На филму је приказан његов срдачан сусрет са Епископом бачким г. Иринејем, кога је владика Василије и крстио док је био парох у селу Станишићу, родном месту владике Иринеја. Затим је приказан и његов спонтани и неочекивани долазак у Пачир, где је такође био парох током Другог светског рата. Без обзира што је његова посета Пачиру била изненадна, није изостала топла добродошлица од стране Пачираца и свештеника Весељка Марића, који су владику Василија са радошћу дочекали.

Презвитер Лазар Ђачић