Дечја духовна академија у Пивницама

У недељу, 14/27. новембра 2022. године, на дан свештеног спомена Светог апостола Филипа и Светог Григорија Паламе, свету Литургију у Светоуспенском храму у Пивницама је служио протопрезвитер Петар Бикар, парох пивнички. У току Литургије молитвено су поменути православни житељи Пивница за које се зна да су погинули у току Првог и Другог светског рата.

После отпуста, одржана је традиционална Дечја духовна академија, четврта по реду, поводом 104 године од уласка српске војске у Пивнице, 15/28. новембра 1918. године, када су Пивнице ослобођене у Првом светском рату. Академија се од почетка одржава под називом „Српске Пивнице у Бачкој чувају Мајку Србијуˮ, према речима из записа тадашњег српског учитеља и црквеног појца Милоша Ђендића, записаних на последњој страни Октоиха. Ученици Основне школе „15. октобарˮ у Пивницама су потом рецитовали и певали српске родољубиве песме. По завршетку дела академије у храму, деца, чланови Културно-уметничког друштва „Ружаˮ из Пивница, у порти храма су извела сплет српских игара. После свете Литургије, у Светосавској дворани је приређено послужење за присутни верни народ и све учеснике дечје духовне академије.