Прослава храмовне славе у Речној флотили

Припадници Речне флотиле, 17. октобра текуће године, прославили су храмовну славу, Светог праведног кнеза Стефана Штиљановића у касарни „Aлександар Берић“ у Новом Саду. Свету архијерејску Литургију у војном храму служио је Епископ мохачки г. Дамаскин, уз саслужење војног свештенства Војске Србије и новосадског свештенства. После прочитаног јеванђелског зачала, Преосвећени владика Дамаскин се присутнима обратио пригодном беседом.

Саборно и окупљени уз дарове принете у славу и част светитеља, литију је предводио командант Речне флотиле капетан бојног брода Љубиша Марковић, уз припаднике јединице и многобројне госте у новосадској касарни „Александар Берић“, популарној међу Новосађанима као касарна „Морнарица“. Посебан печат који је обележио прославу храмовне славе било је освећење звона дарованих од добротворâ и пријатељâ Речне флотиле, изливених у ливници породице Кременовић, под геслом: „Нек’ речни токови веселе град Божји, освештао је насеље Своје Вишњи. Господ над војскама је са нама.“ Током прославе свечано је откривен постамент, посвећен подвижничкој борби за слободу и част отаџбине, у виду информативне плоче на којој су приказани фотографија речног монитора „Драва“ у пловидби, портрет и део писма поручника бојног брода прве класе Александра Берића, упућеног породици 6. априла 1941. године, у истоименој касарни. У току литије одслужен је помен на гробљу совјетских морнара пострадалих приликом ослобађања Југославије крајем Другог светског рата и сахрањених у кругу касарне, чија су гробна места обновљена непосредно пред прославу храмовне славе. Мермерним плочама поплочано је пет гробних места и постављено спомен-обележје „Непотопиви прамац“, озидано у облику прамца брода, симбола заједништва руских матроса и српских бродараца у вечној пловидби за слободу са реке. Храм Светог Стефана Штиљановића је освештао Његово Преосвештенство Епископ бачки др Иринеј, уз саслужење тадашњег Епископа војног Јована и новосадског свештенства, на Васкршњи уторак, 18. априла 2017. године. Захваљујући вештим рукама фрескописаца Горана Јанићијевића и Миодрага Милутиновића са Академије за фрескопис и консервацију Српске Православне Цркве осликава се унутрашњост цркве. Недавно је постављен и полијелеј израђен у облику кормиларског точка, опточен чаурама граната бродских топова са војних пловила Речне флотиле. Кум храмовне славе, поручник фрегате Владимир Матијевић, даривао је икону светог Николаја Мирликијског Чудотворца, која је литијски пронета кроз касарну заједно са покретном капелом Шајкашког батаљона из 1785. године, с обзиром на то да Речна флотила баштини традицију славних Шајкаша.

презвитер Селимир Вагић, војни свештеник

[carousel_slide id=’36929′]