Литургијско сабрање у Светоархангелском манастиру у Ковиљу

У недељу, 14. фебруара 2021. године, свету архијерејску Литургију у Светоархангелском манастиру у Ковиљу служио је Његово Преосвештенство Епископ мохачки господин Исихије. Владици Исихију су саслуживали јеромонаси Дионисије, Харитон и Ермолај, протођакон Горан Ботошки и ђакон Иван Васиљевић.

Беседећи после прочитане јеванђелске перикопе, Преосвећени владика Исихије је истакао: „У овом јеванђелском одељку видимо да је потребна жудња за Христом и да је потребно да се потрудимо да Га видимо, јер је Он дошао да спасе нâс; Он нас тражи, али не може, у Својој љубави, на силу да нас нађе и не може на силу да нас спасе, већ само ако постоји и са наше стране спремност за то и ако код нас постоји жудња за спасењем и за покајањем. Закхеј одржава у себи онај Божји лик и, упркос неправедном богатству, он ипак жуди за чистотом и жуди да се спасе од тога начина живота. Закхеј, који је неправедно стекао богатство, долази до правог покајања. Када прима Господа у свој дом, он, уз благодат Божју, долази до невероватних одлука, до невероватних речи и каже да ће половину свог имања дати сиромасима, а кога год је оштетио да ће му платити четвороструко. Закхеј је слика палога човека и слика покајника и човека који се спасава. Зато и ми морамо да покушамо, пред почетак Великога поста, да сагледамо дарове које имамо и да сагледамо и оно што смо неправедно стекли, а то не укључује само видљиве материјалне ствари; да покушамо да се исправимо, да покушамо да, призвавши благодат Божју, можемо, као овај покајани цариник, да донесемо тако дубоку одлуку – да враћамо и да надокнађујемо штету. Бог нам даје све дарове да бисмо их делили са другима, да бисмо њима чинили добро и да би, кроз њих, осим материјалног добра, наши ближњи добијали и благодат Божју. Ако не чинимо то што смо се обавезали светим крштењем, ми онда закидамо, ми и од Господа крадемо те дарове, а крадемо и од оних којима су они намењени. Зато, браћо и сестре, да се сви преиспитамо и да се сви исповедимо и да се трудимо да помажемо практично и да помажемо делима, да помажемо речима и добрима и да тако спроводимо Јеванђеље Божје”.

У току свете Литургије, владика Исихије је рукоположио ипођакона Дарка Вујкова у чин ђакона.

[carousel_slide id=’24167′]