Сеоска заветна слава у Шајкашу

Прва црква у Ковиљ Сентивану, данашњем Шајкашу, била је посвећена Светим и праведним  Јоакиму и Ани, родитељима Пресвете Богородице. Изградњом нове,  данашње  цркве,  посвећене светом великомученику Димитрију Мироточивом, 1820. године, поштовање према светим Богородитељима није престало и сабор у њихову част одржао се до данашњег дана, као заветна сеоска слава Шајкаша.

Овогодишње сабрање започело је празничним бденијем на коме је началствовао  презвитер Младен Јовановић, надлежни парох, уз саслужење  пензионисаног презвитера Душана Ердељана. На светој Литургији началствовао је протојереј-ставрофор Ђорђе Ђурђев, парох новосадски, некадашњи парох шајкашки, уз саслужење архијерејског намесника жабаљског, протојереја Миладина Бокорца, ђаконства  и свештенства Епархије бачке. Презвитер Данијел Кобиљски је у својој омилији након читања зачала из светог Јеванђеља нагласио да су свети Јоаким и Ана били људи од крви и меса, да су се носили са свим животним проблемима са којима се свако од нас сусреће, али да нису губили наду нити су се предавали очајању већ су истрајавали у молитвама и љубави према Богу, због чега су даровани највећим даром – кћеркицом Маријом, од Господа изабраном да постане Пресвета Богородица „Ширшаја небес”. Након заамвоне молитве извршен је литијски опход око храма. На вечерњем богослужењу началствовао је протонамесник Милорад Мировић, парох новосадски, уз саслужење свештенства Епархије бачке. По освећењу славског колача и кољива, надахнуту беседу произнео је отац Лео Малешевић говорећи о значају празника за парохијане Шајкаша и о значају Пресвете Богородице у животу сваког хришћанина. Овогодишњи славски кумови,  породица Жељка Павловића, предала је залог кумства за идућу годину господину Душку Ђурендићу из Шајкаша.

[carousel_slide id=’18142′]