Предавање др Наташе Јовановић у Бачкој Паланци

У недељу, 5. јула 2020. године, у порти Светојовановског храма у Бачкој Паланци, у оквиру духовних свечаности „Од Видовдана до Ивањданаˮ, на позив овдашње Црквене општине, др Наташа Јовановић, из Народног музеја Србије, одржала je предавање на тему „Сведочење оца Стевана Избрадићаˮ.

У оквиру предавања представљен је живот у немачком заробљеничком логору током Другог светског рата – Сталаг XVII-Б у Аустрији, где су осветљени заробљенички дани двојице свештеника: јеромонаха Антонија Ђурђевиђа (потоњег игумана манастира Троноше) и свештеника Стевана Избрадића (бачкопаланачког свештеника 1955 – 1980 године). Живот у заробљеништву је сагледан кроз призму рукописног листа Наши дани. Текстови које су публиковали свештеници храбрили су затворенике током  суморних логорашких дана и пружали им наду.