Богослужбене особености празника Светог свештеномученика Недељка Раковичког

Ново издање емисије „Богослужбене особености празникâ српских светитељаˮ посвећено је свештеном спомену на новопросијавшег светог свештеномученика Недељка Раковичког. Из црквене архиве можемо видети да је свештеник Недељко Стреличић удахнуо парохији живот, унапредио је, организовао и побољшао њено уређење. Отац Недељко је страдао на мученички начин, ухапшен је и стрељан средином марта 1945. године. После вишегодишњег труда да се његова личност рехабилитује, 2018. године Виши суд у Београду је 2018. године усвојио захтев Црквене општине Раковица, укинуо пресуду Вишег војног суда Југословенске армије из 1945. године и постхумно му вратио грађанске части, уклонивши наводне мрље из његове биографије. На редовном заседању Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, у мају 2022. године, донета је одлука да се свештеномученик Недељко Раковички (Стреличић) уврсти у Диптих светих Православне Цркве, са датумом празновања 8/21. маја.

Аутор емисије: катихета Бранислав Илић