У Локу служен парастос невино пострадалим жртвама Погрома у Бачкој

У суботу, 4. јануара 2025. године, у храму Светога пророка Илије у Локу, служен је централни годишњи парастос невино пострадалим жртвама Погрома у Бачкој.

Светом Литургијом у наведеном храму началствовао је протојереј-ставрофор Радивој Панић, парох при Храму Светог Саве у Београду, уз саслужење свештенства архијерејског намесништва жабаљског. После прочитаног јеванђелског зачала, беседио је протонамесник Перо Анђелић, архијерејски намесник жабаљски.

Парастос невино пострадалим жртвама Погрома у Бачкој служио је Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Дамаскин, уз саслужење свештенства Епархије бачке. По одслуженом парастосу појан је Молебан светим мученицима бачким.

Обраћајући се присутнима после парастоса и молебана, Преосвећени Епископ мохачки г. Дамаскин је, између осталог, поручио: „Већ дуги низ година наша света Црква у ове хладне јануарске дане молитвено се сећа догађаја који је у потпуности променио Епархију бачку, али и свеколики живот у њој. Говоримо о великом страдању невиног народа у јануару 1942. године, названом Рација, због начина на који су људи одвођени из својих кућа и са улица, али и Погром, због бруталности убистава и броја жртава. Данас смо у Локу из кога је 8. јануара, на други Божића, одведено 48 људи, не слутећи да иду у смрт. Тек касније, када су пристигле вести и из околних села, постало је свима јасно да се они који су одведени да наводно помогну око огрева никада неће вратити. Њихови животи су завршени на обали Дунава или Тисе. Питамо се увек шта су ти људи могли да постану? Какви би били њихови животи да се Рација није догодила? Какав би био живот у Шајкашкој да су хиљаде људи наставили да живе? Важно је постављати ова питања, дати жртвама глас, лице и биографију коју су имали до страдања. Важно је и промишљати о њиховим животима који су прекинути, неиспуњени и несрећни. Важно је знати и судбину њихових потомака, рођака, која је исто тако трајно обележена Рацијом. Само је у Богу њихова и наша утеха, јер никаква људска правда не може бити сразмерна злочину. Само су у Божјој руци мученици заштићени од сваке беде и пораза и злочина и страдања. Током протеклих 83 године, нарочито у послератним годинама, било је веома тешко одржати сећање живим, нарочито јавно сећање. То је током протеклих деценија у молитвеној тишини чинила Црква и чланови породица жртава.ˮ

На самом крају молитвеног чина, Преосвећени Епископ мохачки Дамаскин је на спољном западном зиду храма Светог пророка Илије открио спомен-плочу са именима Лочана који су погубљени у Погрому 1942. године.

Парастосу жртвама Погрома у Бачкој присуствовали су: г. Драган Божић, председник Општине Тител, г. Мирослав Илић, помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, свештеници Епархије бачке и верници из Лока.