Поклоничко путовање у походе светињама Грчке

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког господина др Иринеја, у организацији Службе за поклоничка путовања Епархије бачке „Светињама у походеˮ, од 15. до 20. октобра 2024. године, верници из Новог Сада, предвођени протојерејем Велимиром Врућинићем, настојатељем Саборног храма у Новом Саду, походили су светиње у Грчкој.

Поклоничко путовање у Грчку отпочело је у вечерњим сатима 15. октобра, окупљањем испред Светосавског храма у Новом Саду, одакле се кренуло на поклоничко путовање. Ово ходочашће није било само путовање, кретање од једне тачке до друге, већ сусрет са светињама које вековима укрепљују православне хришћане.

После напорног пута преко читаве Грчке, ходочасници су стигли у Патру, древни град на Пелопонезу, где су имали част да посете цркву Светог апостола Андреја Првозваног.

На југу грчког града Патра, у његовом приморском делу, недалеко од места мученичког страдања светог апостола Андреја, налазе се две цркве посвећене светом апостолу – заштитнику града. Једна од њих, новија, највећи је храм у Грчкој и символ је Патре. У тој цркви чувају се реликвије светог апостола, део његових светих моштију и делови часног крста на којем је био разапет.

Следећег, другог, дана путовања верници су посетили манастир Мега Спилеон (Велика Пећина), један од најстаријих православних манастира. Манастир је уграђен у саму стену и оставља посетиоце без даха, како својом архитектуром тако и духовним значајем. Средњовековни мушки манастир Мега Спилеон, саграђен 362. године, налази се на Пелопонезу, на висини од 900 метара, и чува чудотворну икону Пресвете Богородице коју је, према предању, иконописао свети апостол Лука. Манастир је одиграо значајну улогу у грчком устанку за ослобођење.

На пет километара од места Калаврита налази се манастир Света Лавра из 10. века, који је одиграо важну улогу у грчком устанку против Турака 1821. године. Ова светиња је значајна не само због историјског контекста већ и због чувања моштију светог Алексија Човека Божјег, светитеља из 5. века, који је живот провео у скромности и молитви, као и преподобног Филарета Милостивог из 8. века. До данас се у манастирској ризници чувају старе одежде, документа – повеље, богослужбене књиге, свете иконе, свето Јеванђеље, дар руске царице Катарине Друге, свештени сасуди и остали богослужбени предмети.

Поподне другог дана пут је одвео поклонике до манастира Светог Патапија, смештеног код града Лутраки. Мошти овог светитеља, који је живео у 6. веку и који је цео свој живот посветио молитви, чувају се у манастиру и привлаче велики број верника из читавог света. Овај манастир је познат и по томе што се овде чува глава преподобне Ипомоне, односно царице Јелене Палеологине (1364-1450). Царица Јелена била је мајка цара Константина XI, последњег византијског владара, и његовог старијег брата Јована VIII, пореклом српска принцеза из породице Дејановић-Драгаш и потомак светих Немањића.

Следећег дана прво одредиште је био манастир Светог апостола Јеротеја и Богородице Кипарисиотисе у Мегари код Атине. Свети Јеротеј, први епископ атински, био је савременик и ученик светог апостола Павла. Свети Јеротеј је остао упамћен као проповедник истине и утемељитељ хришћанства у Атини. После поклоњења светињама и свете Литургије, поклоници су се запутили у манастир Пантократор у самом срцу Атине, чије лепоте и духовно богатство никога не остављају равнодушним. Манастир Пантократор, потиче из 9. века, место је великог страдања. У њему је део свог живота провео и свети старац Порфирије Кавсокаливит. Путовање је настављено у луку Пиреј одакле се трајектом иде на острво Егину.

Крај трећег дана путовања био је на прелепом острву Егина, где посећен манастир Светог оца Нектарија Егинског. Овај велики светитељ 20. века, познат је по својој скромности, трпљењу, исцелитељским моћима и великим чудима. Његов гроб и свете мошти, који се налазе у манастиру, привлаче вернике из читавог света, који долазе у потрази за исцељењем и духовним миром.

Четврти дан путовања отпочео је светом Литургијом у манастиру Светог Нектарија. После укрепљења светим Тајнама и посете келији светитеља Нектарије, пут је настављен трајектом на копно, а затим на острво Евију.

У месту Прокопи на острву Евија, путници су се поклонили моштима светог Јована Руса. Свети Јован, иако пореклом из Русије, постао је један од највољенијих светитеља у Грчкој, захваљујући својој преданости православној вери и чудесним исцељењима крај његовог нетљеног тела.

У манастиру Преподобног Давида на северу Евије, путници су имали прилику да се упознају са историјом овог манастира, да се поклоне његовим светим моштима, али и гробу новојављеног светитеља, ранијег игумана овог манастира, архимандрита Јакова Цаликиса. Дан је завршен ноћењем у месту Лутра Едипсу.

На крају путовања, поклоници су посетили чувене манастире на Метеорима. Ове величанствене светиње, смештене на врху високих стена, символизују жељу човека да се приближи Богу. Сваки од манастира има своју јединствену историју и лепоту, а њихова архитектура и духовна атмосфера остављају трајан утисак на сваког посетиоца.

Манастир Свети Стефан на Метеорима, основан у 14. веку, један је од најприступачнијих манастира, смештен на великој стени изнад Каламбаке и повезан са суседним брдом мостом. Оснивач је Антоније Катакузин, члан српске владарске породице Немањић. Манастир је од 1961. године женски и данас је у пуном процвату.

Монах Атанасије је 1334. године са Свете Горе дошао на Метеоре и основао манастир Преображења – Велики Метеор, на стени Платис Литос. Уз подршку српског краља Симеона и његовог сина Јована Уроша, који је касније постао монах Јоасаф, манастир је постао важан духовни центар. Свети Јоасаф одрекао се престола да би постао монах и заједно са светим Атанасијем значајно допринео развоју манастира Велики Метеор, довршавајући његову изградњу и утврђујући монашку заједницу. Манастирска црква Преображења Христовог изграђена је у светогорском стилу и представља изузетан пример византијске архитектуре. Манастир је подигнут на импозантној стени високој 613 метара, а првобитно је био доступан само преко скела и висећих лестви, док је данас приступ омогућен степеницама издубљеним у стени. Ово путовање је било истински благослов Божји и незаборавно искуство. Свака светиња коју је ова група посетила носи дубоку духовну поруку и сведочи о светости живота оних који су ту боравили сведочећи и служећи Богу. Путовање кроз Грчку није само путовање кроз прелепу природу и историју већ и путовање кроз векове православне вере и Предања Цркве.