Педесетница – храмовне славе у Епархији бачкој

Чонопља – На празник Свете Педесетнице, у недељу, 10/23. јуна 2024. године, прослављен је престони празник храма Свете Тројице у Чонопљи.

На светој Литургији је началствовао протојереј Саво Николић, архијерејски намесник сомборски, уз саслужење свештенства Епархије бачке. Беседећи после прочитаног јеванђелског одељка, протонамесник Перо Анђелић, архијерејски намесник жабаљски, истакао је значај и смисао празника Педесетнице. Кум овогодишње славе је био Василије Ђермановић са породицом, а кумство за наредну годину је преузео Жељко Косановић.

Ранчево – У недељу, 10/23. јуна 2024. године, салашарско насеље Ранчево надомак Сомбора је прославило своју славу – празник Педесетнице. На водици у Ранчеву, протојереј Бранислав Шијачић, парох сомборски, извршио је чин благосиљања славских дарова које је ове године припремио кум славе Мирослав Зурковић. За наредну годину се кумства прихватио Божидар Тривуновић.

Горња Рогатица – У недељу, 10/23. јуна 2024. године, на празник Силаска Светог Духа на апостоле, свечано је прослављена храмовна слава у Горњој Рогатици.

На дан празника, свету Литургију је служио презвитер Дејан Новаковић, парох карађорђевачки. После прочитаног јеванђелског одељка, отац Дејан се обратио верном народу пригодном беседом и честитао им храмовну славу. По заамвоној молитви је извршен трократни опход око храма, а потом је служено вечерње богослужење. После вечерња је извршен чин благосиљања славских дарова које је принео г. Милан Коњевић, овогодишњи кум. Залог кумства за следећу годину преузео је г. Данило Марић.

Нови Жедник – Прослава празника Силаска Светог Духа на апостоле – престоног празника храма у Новом Жеднику, отпочела је празничним бденијем које је у постојећој богомољи служио прoтонамесник Далибор Ратник, парох чантавирски.

На дан престоног празника, у недељу, 10/23. јуна 2024. године, у новом храму, светом Литургијом је началствовао прoтонамесник Далибор Ратник, уз саслужење ђакона Огњена Звекића.

Чином благосиљања славских дарова је началствовао протојереј-ставрофор Мирко Шипка, умировљени свештеник, уз саслужење свештенства Епархије бачке, а потом је презвитер Вељко Васиљев, архијерејски намесник суботички, поучио сабране надахнутом празничном беседом. Протонамесник Далибор Ратник је заблагодарио свим учесницима молитвеног славља на труду и љубави. Од овогодишњег кума, г. Стевана Бијелића, кумство за наредну годину је преузео г. Горан Проле.

Мошорин – У недељу, 10/23. јуна 2024. године, житељи Мошорина су свечано прославили храмовну славу – празник Силаска Светог Духа на апостоле. Прослављање празника отпочело је бденијем којим је началствовао протојереј-ставрофор Иван Вачик, парох гардиновачки, уз саслужење свештенства Епархије бачке.

На дан празника, светом Литургијом је началствовао протојереј Миладин Бокорац, парох новосадски, уз саслужење презвитера Срђана Јанковића, пароха мошоринског. На крају свете Литургије је извршен трократни опход око храма и служен помен упокојеним оснивачима, ктиторима и парохијанима.

Чином благосиљања славских дарова началствовао је протојереј-ставрофор Драгомир Трифуновић, умировљени свештеник, уз саслужење свештенства Епархије бачке, док је верни народ пригодном беседом поучио презвитер Милорад Мишков, парох молски. Кумови овогодишње храмовне славе су били чланови породице Драгана Багића, а кумство за следећу годину је прихватио Петар Багић.