Хор из Финске у посети Србији

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина др Иринеја, у организацији Службе за поклоничка путовања Епархије бачке „Светињама у походеˮ, у периоду од 4. до 9. јуна 2024. године, Нови Сад и светиње Рашке походио је хор из парохије Светог Германа Аљаског из Хелсинкија у Финској.

Предвођени свештеником Петри Хаконеном и диригентом Стином Хаконен, а у пратњи протојереја Миодрага Андрића, поклоници из Финске су посетили новосадске храмове, Светосавски и Саборни храм у Београду, Саборни храм у Сремским Карловцима, Петрову цркву у Расу, манастире Црну реку, Сопоћане, Ђурђеве ступове, Градац, Студеницу, Жичу, Ковиљ, Крушедол и Гргетег. Хор је имао посебну жељу да поје на светој Литургији у Србији, а присутни у Студеници и Алмашкој цркви су имали прилику да чују како звучи четворогласна Литургија Стевана Мокрањца на финском језику, коју су у ноте ставили отац Петри и његова супруга Стина Хаконен. Ова Литургија се редовно поје у храму Светог Германа Аљаског и већ годинама привлачи пажњу многих православних верника из Хелсинкија. Последњег дана боравка хора у Новом Саду, Епископ бачки господин Иринеј примио је брачни пар Хаконен у Владичанском двору и провео са њима време у пригодном и срдачном разговору.