Епископ мохачки Дамаскин на слави Богословије Светих Кирила и Методија у Нишу

У петак, 24. маја 2024. године, на дан када наша света Црква прославља спомен Свете браће Кирила и Методија, у храму Васкрсења Христова у Хиландарском метоху у Нишу служена је света архијерејска Литургија. Овога дана Нишка богословија славски прославља свету браћу као своје небеске заступнике.

Свештеним евхаристијским сабрањем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ нишки г. Арсеније, уз саслужење Његовог Преосвештенства Епископа мохачког г. Дамаскина, викара Његовог Преосвештенства Епископа бачког г. Иринеја. Уз Преосвећену господу архијереје, учешћа у литургијској прослави узели су и протојереј-ставрофор Миливој Мијатов, инспектор богословијâ Српске Православне Цркве, протојереј-ставрофор Милутин Тимотијевић, умировљени ректор Богословије Светих Кирила и Методија, протојереј Благоје Рајковић, ректор Цетињске богословије, протојереј Драгослав Лазић, парох при храму Свете Петке у Нишу, протојереј Ђорђе Лазаревић, клирик Епархије жичке, протојереј Дејан Крстић, ректор Нишке богословије, ђакон Никола Ераковић, ђакон Александар Артуков и ђакон Будимир Кокотовић.

Благољепију свете Литургије умногоме је допринело и складно, свечано појање Хора ученикâ Нишке богословије, под вођством протођакона Ђорђа Филиповића.

На самом почетку, Преосвећени владика Арсеније је у чин ипођакона рукопроизвео господина Александра Глишовића, професора Нишке богословије.

По прочитаном одељку из светог Јеванђеља, верном народу се пригодним словом обратио Преосвећени епископ Дамаскин.

У току свете Литургије ипођакон Александар Глишовић је рукоположен у свештенођаконски чин.

После заамвоне молитве, на самом крају Литургије, освећени су и славски дарови, припремљени у част и спомен светих Кирила и Методија, патрона овог часног училишта. Светој Литургији следила је свечана приредба, којом су професори и ученици ове духовне школе достојанствено окончали данашњу прославу школске славе.

Извор: https://eparhijaniska.rs