Празник Светог Василија Острошког у Епархији бачкој

Нова Гајдобра – У Томину недељу, 29. априла / 12. маја 2024. године, житељи Нове Гајдобре свечано су прославили престони празник храма Светог Василија Острошког. Прослављање празника отпочело је свечаним празничним бденијем, којим је началствовао протонамесник Марко Бубуљ, парох челаревско-гложански, уз саслужење ђакона Бранка Батала из Бачке Паланке.

На дан празника, светом Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Радослав Живанов, умировљени свештеник, уз саслужење протојереја Предрага Милутина, пароха бачкопаланачког, и презвитера Миладина Божиловића, пароха гајдобранског. У беседи по прочитаним јеванђелским одељцима, прота Предраг је поучио верни народ о значају и смислу празникâ Томине недеље и Светог Василија Острошког. После свете Литургије је извршен трократни опход око храма и помен упокојеним ктиторима, приложницима и добротворима храма.

Вечерњим богослужењем је началствовао протојереј Душан Ђукић, парох бачкопаланачки, уз саслужење свештенства Епархије бачке. После вечерња, прота Душан је извршио чин благосиљања славских дарова у част светог Василија Острошког, које је принео кум храмовне славе г. Перо Шаровић са својом породицом. Кумство за наредну годину прихватио је г. Милан Жутковић. Отац Миладин je на крају захвалио кумовима на њиховој несебичној љубави према Цркви.

Сириг – У Томину недељу, 29. априла / 12. маја 2024. године, мештани Сирига прославили су своју храмовну славу, празник Светог Василија Острошког. Празничним бденијем је началствовао  протојереј-ставрофор Стојан Билић, парох новосадски, уз саслужење протојереја Алексеја Блануше, пароха равноселског, и протојереја Јована Кисина, пароха сиришког.

На дан празника, светом Литургијом је началствовао протојереј Јован Кисин, уз саслужење ђакона Немање Пантића из Темерина. У беседи после прочитаног јеванђељског одељка, прота Јован је нагласио да су и свети апостол Тома и свети Василије Острошки сведоци Васкрслог Господа. После заамвоне молитве је извршен трократни опход око храма.

Вечерњим богослужењем je началствовао протојереј Бранислав Мркић, архијерејски намесник новосадски други, уз саслужење свештенства и ђаконства Епархије бачке. После богослужења прота Бранислав се обратио верном народу говорећи о светитељима нашег рода као драгоценом дару Васкрслог Христа и уједно је честитао храмовну славу верном народу Сирига. Прота Јован је заблагодарио проти Браниславу и пожелео да се сваке године у великом броју верници сабирају под омофор светог Василија Острошког. Овогодишњи кум славе, г. Младен Зец, председник Општине Темерин, предао је кумство г. Синиши Арсићу.

Вајска – У Томину недељу, 29. априла / 12. маја 2024. године, житељи Вајске и околних места прославили су празник Светог Василија Острошког, славу храма на православном гробљу у насељу Алпар. Прослава је отпочела вечерњом службом у навечерје празника, коју је служио презвитер Страхиња Николић, парох у Плавни.

На дан празника, свету Литургију је служио протојереј Славко Стојисављевић, парох бачкопаланачки, уз саслужење протојереја Милана Узурова, парохa у Вајској и Бођанима. Поред многобројног верног народа, светој Литургији је присуствовао монах Захарије, настојатељ Световаведењске обитељи у Бођанима. После свете Литургије је извршен чин благосиљања славских дарова, које је припремио г. Дејан Бјелогрлић, овогодишњи кум храмовне славе, а залог кумства за наредну годину преузео је г. Никола Зорић.

Сивац – У Томину недељу, на празник Светог Василија Острошког, 29. априла / 12. маја 2024. године, у Светониколајевском храму у Сивцу, свету Литургију је служио протонамесник Даниел Кобиљски, парох сивачки. После прочитаних јеванђелских одељака, отац Даниел је одржао пригодну беседу којом је поучио сабране о смислу и значају празникâ, нагласивши да је за верни народ у Сивцу посебна радост јер се навршило тридесет пет година откако је храм у Сивцу, са благословом блаженопочившег епископа шумадијског Саве, добио део омофора светог Василија Острошког на духовно укрепљење и радост. После заамовне молитве је извршен чин благосиљања славских дарова које су принеле овогодишње куме, госпође Смиљана Маливук и Јелена Волф. Кумство за наредну годину прихватила је госпођа Љубица Пејин.

Ђурђин – У Томину недељу, 29. априла / 12. маја 2024. године, житељи Ђурђина свечано су прославили престони празник храма Светог Василија Острошког. Прослављање празника отпочело је свечаним празничним бденијем које је служио протонамесник Игор Стакић, парох ђурђински.

На дан празника, свету Литургију је служио протонамесник Игор Стакић. Отац Игор се у беседи осврнуо на велико залагање светог Василија Острошког за одбрану Православља у крајевима у којима је живео и делао, те је, између осталог, рекао: „За две хиљаде година хришћанства, колико Црква Божја постоји и делује у овоме свету, светитељи Божји су прихватили науку Христову, живели по Божјим заповестима, испуњавали Закон Божји и удостојили се да буду прослављени од Бога, да постану носиоци божанске Светлости, те божанске Силе и Мудрости, коју онда Бог преко њих излива осталим људима, осталим народима. Када је наш српски народ примио хришћанство, примио је једину праву веру, живео је по њој вековима и зато је из рода нашега изњедрено толико дивних светитеља, почев од Светог Саве до светог Василија Острошког.ˮ По заамвоној молитви, извршени су трократни опход око храма и помен упокојеним ктиторима, приложницима и добротворима храма.

Вечерњим богослужењем је началствовао протојереј Гордан Увалић, парох александровачки, уз саслужење  протонамесника Игора Стакића. После вечерњег, прота Гордан је извршио чин благосиљања славских дарова у част светог Василија Острошког, које је принео кум храмовне славе г. Милош Бореновић са својом породицом. Кумство за наредну годину прихватио је г. Владо Самарџија. Отац Игор je на крају захвалио кумовима на њиховој несебичној љубави према Цркви.