Празник Светог Иринеја, епископа бачког, исповедника вере

У суботу, 24. марта / 6. априла 2024. године, наша света Црква прославља празник Светог Иринеја, епископа бачкогисповедника вере.

Свети владика Иринеј (Ћирић) је био један од најобразованијих и најзначајнијих српских православних богослова и епископа прве половине 20. века. Потиче из угледне породице Ћирић из Сремских Карловаца. Истакао се као професор Карловачке богословије, управљао је Епархијом тимочком и Епархијом бачком, а као врстан богослов представљао је Српску Православну Цркву на многим свеправославним сабрањима. Био је заслужан за спасавање српских заточеника, а међу њима и деце из мађарског логора Шарвар током Другог светског рата. По завршетку рата био је у кућном притвору, а претрпео је и физичке нападе од стране послератних власти. Упокојио се у Господу 6. априла 1955. године у Новом Саду.

Oдлуком Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве, на редовном мајском заседању 2022. године, прибројан је лику светих.

Житије светог Иринеја, епископа бачког, Исповедника вере

Свечани чин канонизације светог Иринеја, епископа бачког, Исповедника вере, и светих мученика бачких

Округли сто „Свети Иринеј Исповедник вереˮ

Свети Иринеј Исповедник на Светосавском путу