Вечерње праштања у Саборном храму Светог великомученика Георгија у Новом Саду

У Недељу сиропусну, 4/17. марта 2024. године, у Саборном храму у Новом Саду, протојереј Велимир Врућинић, настојатељ храма, служио је вечерње богослужење са малим повечерјем. Богослужењу је молитвено присуствовао Његово Преосвештенство Епископ бачки др Иринеј. На крају малог повечерја Преосвећени Епископ бачки др Иринеј је прочитао молитве пред почетак Часног поста.

По завршетку богослужења, Преосвећени владика Иринеј се обратио присутним верницима, пожелевши им срећан и благословен почетак Великог поста и затраживши опроштај од свих. „Последња етапа припреме наше при уласку самом у Часни и Велики пост односи се управо на то међусобно праштање пред Богом Живим и Истинитим и Човекољубивим, Који је нама свима опростио најпре прародитељски или првородни грех којим је цео људски род сагрешио пред Богом у лицу Адама и Еве, првих људи, али и све појединачне грехове. И ми смо позвани, кад се огрешимо о свету спасоносну вољу Божју, да, кроз Тајну покајања и исповести пред Богом, поново будемо враћени у сву ону пуноћу благодати и чистоту духовну коју смо добили на светоме крштењу, коју нарочито добијамо на светој Литургији, причешћу Тајнама Христовим. Ми смо увек у прилици да – некада свесно и вољно, некада и несвесно и невољно – долазимо до ситуацијâ да једни друге на неки начин ожалостимо, увредимо, понизимо. То се понекад дешава и само у мислима, не мора бити изражено речима, нити пак неким злобним поступцима, али већ и то је у суштини једно те исто са оним што се дешава и на речима и у делима. Стога не постоји нико од нас ко нема потребу и свету дужност да од својих ближњих искрено и затражи и прими опроштај свега и да онда са смирењем и благодарношћу према Господу уђемо у ове свете дане – дане и покајања и смирења и молитве и добрих дела и уздржавања од свега што није неопходноˮ, поручио је Епископ бачки др Иринеј.