Прослављен престони празник храма у Ветернику

Протојереј-ставрофор Стојан Билић: „Преподобни Симеон Мироточиви је сведок да је светитељство дар Божји на који смо сви призвани.ˮ

Престони празник храма Преподобног Симеона Мироточивог у новосадском насељу Ветернику торжествено је прослављен по први пут у новоосвештаном храму, који је 10. септембра 2023. лета Господњег освештао Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије. Богослужбено прослављање храмовне славе почело је у навечерје празника, свечаним празничним бденијем којим је началствовао протојереј-ставрофор Славко Пајовић, парох госпођиначки, уз саслужење свештенства Епархије бачке и новосадских ђакона, уз молитвено учешће сабраног народа Божјег и милозвучно појање презвитерâ и ђаконâ из других места, као и храмовних појаца.

На дан празника, у понедељак, 13/26. фебруара 2024. године, светом Литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Стојан Билић, настојатељ новосадског храма Светих цара Константина и царице Јелене, уз саслужење свештенства и ђаконства Епархије бачке. Торжествености евхаристијског сабрања допринело је појање хора Школе црквеног појања „Преподобни Јован Дамаскинˮ при Црквеној општини новосадској. После прочитаних светописамских одељака сабране је речима празничне беседе поучио прота Стојан Билић говорећи о правилном поимању светитељства у Цркви Христовој и указујући на значај преподобног Симеона Мироточивог као родоначелника светородне лозе Немањићâ, који својим освештаним примером и подвигом живота указује да се светитељ не рађа већ да се светитељ постаје. У свом промишљању о путу светитељства, беседник је истакао значај молитве и, између осталог, рекао: „Није довољно рећи: Ја сам верник, већ је потребно да будемо верници, а бићемо ако упражњавамо пост, молитву и милосрђе. Ево прилике, драга браћо и сестре, пред нама је Велики пост, прилика је да се молимо не само када нам је нешто потребно и када нам је лоше, већ и када нам је добро. Томе нас поучава и свети Владика Николај саветујући да се молимо када нам је добро, како би Господ продужио то добро у нашем животу.ˮ

После заамвоне молитве освештани су славски приноси које су у славу Божју, а у част преподобног Симеона Мироточивог, принели овогодишњи кумови славе господин Јово Лекић са својом благочестивом породицом. Кумство за следећу годину преузео је господин Александар Рајић из Ветерника. У име свештеног братства и литургијске заједнице Светосимеоновског храма, на крају свете Литургије сабране је речима благодарности поздравио протојереј Предраг Билић, настојатељ храма, изражавајући духовну радост због свештеног сабрања којим је на посебно свечан начин прослављена храмовна слава новоосвештаног храма у Ветернику, који је, према речима Светејшег Патријарха српског Порфирија које је изговорио на дан Великог освећења, постао душа Ветерника и освештано место у којем верни народ прима благослов и утеху. Уз срдачну благодарност сабраном свештенству, појцима и верном народу, прота Предраг је изразио наду да ће и свако предстојеће сабрање под сводовима ветерничког храма бити прилика да се верници у љубави сусрећу, прослављају Бога и сведоче да је тајна истинске среће и радости садржана у тајни сусрета Бога и човека у светој Литургији.

Катихета Бранислав Илић