Молитвена прослава светих учитеља и ученика београдског богословског училишта

На Православном богословском факултету у Београду већ деценијама се негује молитвено сећање на професоре и студенте тог знаменитог црквено-просветног училишта који су живот провели на гласу светости и чије је духовне подвиге и богословске трудове Господ обилато наградио, а Црква препознала уврстивши их у величанствени Диптих светих.

Светом Литургијом, коју је Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио 6. фебруара 2024. године у факултетском параклису Светог Јована Богослова, данашња генерација професора и студената Православног богословског факултета, као и сва пуноћа Српске Православне Цркве, прославила је успомену на незаборавна дела славних служитеља Бога, Цркве и рода српског – светих учитеља и ученика тог светог училишта: Иринеја Бачког Исповедника, Јустина Ћелијског, Јована Шангајског, Варнаве Хвостанског и свештеномученика Бранка (Мустура), Спасоја (Беговића), Луке (Вукмановића), Владимира (Петржека), Недељка (Стреличића), Вељка (Зуцајића), Николе (Богуновића), Спасоја (Павићевића), Јована (Рапајића), Михаила (Ђусића), Јована (Бјеговића), Јована (Виславског), Михаила (Драговића), Тихомира (Нешковића), Душана (Диклића), Јаше (Степанова), Луке (Вучинића), Павла (Радомана) и ђакона Александра (Ердељана).

Беседу патријархаа Порфирја у целости можете прочитати ОВДЕ.

Његовој Светости Патријарху саслуживали су Преосвећени Епископ стобијски г. Јаков, викар Епископа струмичког; високопреподобни архимандрити Тихон – игуман манастира Студенице, Нектарије – главни секретар Светог Архијерејског Синода и Данило – директор Патријаршијске управне канцеларије; протојереј Ђорђе Стојисављевић – шеф Кабинета Патријарха српског, као и протођакони проф. др Драган Радић и Радомир Врућинић – ректор Богословије Светог Саве у Београду.

У светој Литургији молитвено учешће, поред професора и студената, узели су и проф. др Владан Ђокић, ректор Универзитета у Београду; протојереј проф. др Зоран Ранковић, декан Православног богословског факултета у Београду; и протојереј Јован Милановић, ректор Карловачке богословије.

Извор: https://spc.rs