Света архијерејска Литургија у Светоархангелском манастиру у Ковиљу

У недељу, 4/17. децембра 2023. године, у храму Светих архистратига Михаила и Гаврила у Светоархангелском манастиру у Kовиљу, на светој архијереjској Литургији је началствовао Његово Преосвештенство Епископ мохачки г. Дамаскин, викар Епископа бачког, уз саслужење архимандрита Методија, игумана манастира Светог Прохора Пчињског, и свештеног братства Светоархангелског манастира у Ковиљу.

У беседи после прочитаног јеванђелског одељка, Преосвећени епископ Дамаскин је протумачио јеванђелску перикопу о исцељењу десет губавих људи и поучио сабрани верни народ о томе да је вера неопходна за спасење и исцељење од телесних и душевних недуга, те је, између осталог, рекао: „Свако од нас има веру, свако је добио тај дар од Бога, али да ли ће тај дар од Бога, који је као зрно горушичино у нама, да израсте? То све зависи од тога да ли смо имали примере у свом животу људи који живе том вером, у нашој породици или ближој околини, а са друге стране зависи од тога да ли смо ту веру заливали хришћанским врлинама. А једна од тих хришћанских врлина јесте и захвалност или благодарење Богу које је показао овај Самарјанин иако туђин и иноплеменик. Господу није потребно наше захваљивање, али је потребно нама. Зато је, драга браћо и сестре, други назив за свету Литургију управо Евхаристија, што значи благодарење. То јесте читава наша служба, то јесте благодарење због тога што је на светој Литургији Господ оприсутнио читав Домострој спасења људског рода. Све оно што је Господ учинио за нас, а то јесте да је из љубави постао човек, да је проповедао Своју науку, исцељивао људе, помагао им, да је из те љубави према човеку пострадао, да је из те љубави према човеку васкрсао, вазнео се на небо и уздигао људску природу изнад херувимâ и серафимâ и послао Духа Свога Светога Којим Црква и данас живи и оприсутњује Царство Божје овде на земљи. Управо се због тога и ми облачимо у овако свечане одежде, овако дивно украшавамо наше храмове, наше иконостасе, да би то била икона Царства Божјега, јер Господ нам се несебично даје управо у светој Литургији прво као реч коју смо чули, а онда као Храна и као Пиће вечнога животаˮ, истакао је Преосвећени владика Дамаскин.