Најава: Манифестација Од Видовдана до Ивањдана у Бачкој Паланци

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина др Иринеја, Црквена општина у Бачкој Паланци, поводом храмовне славе Светојовановског храма, организује духовне свечаности под називом Од Видовдана до Ивањдана, које ће трајати од 28. јуна до 7. јула 2023. године.

Свечаности ће почети у среду, 28. јуна 2023. године, на Видовдан, када ће, после вечерњег богослужења у 18:00 часова, бити служен помен добровољцима српске војске из Старе Паланке у Првом светском рату. После помена, потпуковник Драгутин Димчевски ће одржати предавање и представити свој ратни дневник под називом Крвава граница.

Програм ће бити настављен у петак, 30. јуна 2023. године, предавањем професора др Јована Делића на тему „Поетски патриотизам Десанке Максимовићˮ, поводом тридесетогодишњице упокојења песникиње.

У уторак, 4. јула 2023. године, професор др Предраг Ђоковић ће одржати предавање на тему „Између опстанка и прогреса – Музика и појање у животу сарајевских Срба у прошлостиˮ.

У четвртак, 6. јула 2023. године, биће уприличена ђачка радионица ученика Православног катихизиса основних школа у плетењу ивањданских венаца.

Свечаности ће бити завршене на храмовну славу – Ивањдан, када ће после вечерњег богослужења у 18:00 часова, у порти храма, Културно-уметничко друштво „Благоје Паровићˮ из Гајдобре одржати получасовни вокално-инструментални наступ.