Смотра хорова и калиграфска радионица у Кули

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина др Иринеја, у суботу, 13. маја 2023. године, у храму Светог апостола и јеванђелистa Марка у Кули, у оквиру фестивала Свита српске црквене и народне песме, одржана је смотра црквених хорова под називом „Песме љубавиˮ. Поред црквене певачке групе при храму Светог апостола и јеванђелиста Марка у Кули, на смотри су се представили и црквени хорови „Свети Георгијеˮ из Новог Сада, ,,Свети цар Константин и царица Јеленаˮ из Сомбора, ,,Свети Сава Горњокарловачкиˮ из Мола и ,,Свети Георгијеˮ из Бечеја. Под диригентским надзором Богдана Ђаковића, Милана Радишића, Сенке Јовановић, Оливере Дивљаков и Верице Ожеговић, хорови су извели мноштво богослужбених и народних песама. На крају, заједно са публиком, певали су Васкршњи тропар и њиме завршили смотру хорова.

Сутрадан, у недељу, 14. маја 2023. године, после свете Литургије, у просторијама Црквене општине кулске и Српске ратарске читаонице, одржана је калиграфска радионица под називом „Из моје градинеˮ. У радионици су учествовали ученици веронауке, као и чланови секције „Чувајмо Светосављеˮ, „Српске ратарске читаоницеˮ и „Кола српских сестараˮ из Куле. Поред приказане изложбе „Путујућа ћирилицаˮ, учесницима радионице показане су и технике писања пером и мастилом, као и многе друге тајне краснописа. Радионицом су руководили калиграфи Иван Стратимировић, председник Удружења „Култура ћирилицеˮ из Београда и Драгиша Бушић, професор Филолошке гимназије у Београду.