Свети Василије Острошки – храмовне славе у Епархији бачкој

Сириг – У петак, 29. априла / 12. маја 2023. године, на празник Светог Василија Острошког, верни народ Сирига прославио је своју храмовну славу. Празновање је почело бденијем уочи празника које је служио протојереј Бранислав Мркић, архијерејски намесник новосадски други, уз саслужење протојереја-ставрофора Дојчина Стојановића, пароха сиришког.

На дан празника, светом Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Стојан Билић, настојатељ храма Светих цара Константина и царице Јелене у Новом Саду, уз саслужење протојереја-ставрофора Дојчина Стојановића. После прочитаног јеванђелског одељка, прота Стојан се обратио верном народу поуком о значају и улози светитеља Божјих. После заамвоне молитве извршен је трократни опход око храма и помен упокојеним свештеницима, ктиторима, добротворима и приложницима светог храма у Сиригу. Светој Литургији присуствовали су и представници Римокатоличке Цркве жупник Тибор Селеши и капелан Давид Шафрањ, свештеници у Темерину, г. Младен Зец, председник Општине Темерин, са сарадницима, и представници Месне заједнице Сириг.

Вечерњим богослужењем началствовао је протојереј-ставрофор Радован Лазић, парох Вазнесенског храма на Клиси у Новом Саду, уз саслужење свештенства Епархије бачке. На крају вечерњег богослужења извршен је чин благосиљања славских дарова, а верном народу се пригодном беседом обратио протонамесник Лазар Мајсторовић, парох ветернички. Овогодишњи црквени кум био је Младен Зец, председник Општине Темерин, а кумство за следећу годину преузео је г. Базил Ален Дајуб. После богослужења дечји црквени хор ,,Свети Василије Острошкиˮ одржао је концерт духовних и родољубивих песама.

Нова Гајдобра – У петак, 29. априла / 12. маја 2023. године, житељи Нове Гајдобре свечано су прославили престони празник храма, Светог Василија Острошког Чудотворца. Прослављање празника отпочело је свечаним празничним бденијем, којим је началствовао презвитер Милан Цирар, парох деспотовачки, уз саслужење презвитера Слободана Ђурђића, пароха силбашког.

На дан празника, на светој Литургији началствовао је протојереј Стевица Илић, архијерејски намесник бачкопаланачки, уз саслужење презвитера Миладина Божиловића, пароха гајдобранског, и ђакона Бранка Батала из Бачке Паланке. У беседи по прочитаном јеванђелском зачалу, прота Стевица је поучио верни народ о значају и смислу празника Светог Василија Острошког.

Вечерњим богослужењем је началствовао протојереј Предраг Милутин, настојатељ Светојованског храма у Бачкој Паланци, уз саслужење свештенства Епархије бачке. Прота Предраг је благословио славске дарове, које је ове године у част светог Василија Острошког принео кум храмовне славе г. Петар Јелић са својом породицом. Кумство за наредну годину прихватио је г. Перо Шаровић са својом породицом. Отац Миладин је на крају захвалио прошлогодишњим кумовима на њиховој несебичној љубави према цркви, као и новим кумовима који су прихватили кумство за наредну годину.

Ђурђин – У петак, 29. априла / 12. маја 2023. године, на празник Светог Василија Острошког, житељи Ђурђина су прославили храмовну славу. Бденије уочи празника и свету Литургију на дан празника служио је протонамесник Игор Стакић, парох ђурђински. У беседи на светој Литургији отац Игор је говорио о великој борби за Православље у крајевима у којима је живео и делао свети Василије. По заамвоној молитви, извршен је трократни опход око храма, а потом је извршен чин благосиљања славских дарова, које је принео овогодишњи кум г. Бобан Балаћ. Залог кумства за следећу годину преузео је г. Милош Бореновић.

Вечерњe богослужење служио је протојереј Гордан Увалић, парох александровачки, уз саслужење протонамесника  Игора Стакића.