Велика субота у Саборном храму у Новом Саду

На Велику суботу, 18. aприла/1. маја 2021. године, свету Литургију у новосадском Саборном храму служио је презвитер Никола Дувњак, уз саслужење протојереја Стојана Билића и протонамесника Горана Димића.

По устаљеном богослужбеном поретку Велике суботе, служена је света Литургија Светога Василија Великог, која почиње вечерњим богослужењем карактеристичним по појању васкрсних стихира првога гласа, у којима већ прослављамо Васкрсење Господа нашега Исуса Христа. У наставку богослужења, прочитани су паримеји и Апостол. За време појања великог прокимена по прочитаном Апостолу, свештенослужитељи су скинули тамне одежде и обукли свечане светле одежде, оденувши и Часну Трпезу у бело, чиме је пројављена радост Васкрсења Христова и победа над смрћу. Исту радост благовести и данашње јеванђелско зачало из Јеванђеља по Матеју, у којем је описан догађај јављања анђела Господњег на месту Христовог гроба и сусрет Васкрслог Господа Исуса Христа са женама мироносицама.

[carousel_slide id=’27150′]