Прослава празника Ваведења Пресвете Богородице у Епархији бачкој

Манастир Бођани – Престони празник Световаведењске обитељи манастира Бођани, Ваведење Пресвете Богородице, прослављен је литургијским сабрањем, којим је началствовао протојереј Владислав Пајић, архијерејски намесник оџачки, уз саслужење протојереја-ставрофора Радослава Живанова и протонамесника Синише Тривића, а уз појање братије Световаведењског манастира. Отац Владислав је после прочитаног јеванђелског зачала проузнео беседу, у којој је говорио о Пресветој Богородици – Живом Храму и нашој Светињи над светињама, која својим послушањем испред свих других врлина отвара и нама двери спасења. По освећењу славских дарова, отац Владислав је упутио изразе благодарности братији Световаведењске обитељи и благоверном народу који се одазвао позиву и својим учешћем увеличао свечарску радост.

[carousel_slide id=’21336′]

Врбас – У петак, 4. децембра 2020. године, парохијани Световаведењског храма у Врбасу прославили су своју храмовну славу – Ваведење Пресвете Богородице. Прослава храмовне славе започела је празничним бденијем уочи самог празника. Свету Литургију је служио протојереј Далибор  Купусовић, архијерејски намесник врбашки.

Беседећи по прочитаној јеванђелској перикопи, отац Далибор је говорио о празнику Ваведења Пресвете Богородице и уједно честитао храмовну славу верујућем народу града Врбаса. Извршен је трократни опход око светога храма, а потом и чин благосиљања славских дарова. Светој Литургији је присуствовао заменик председника Општине Врбас, г. Милан Глушац са својим сарадницима. На крају свете Литургије, отац Далибор је захвалио овогодишњим кумовима, породици Шарчевић, користећи прилику да се захвали свим верницима који су узели учешће у обнови Световаведењског храма у Врбасу. Кумство за наредну годину прихватио је г. Славко Ковачев са својом породицом.

[carousel_slide id=’21326′]

Каћ – На дан празника Ваведења Пресвете Владичице Богородице, 21. новембра / 4. децембра 2020. године, у Светониколајевском храму у Каћу служена је света Литургија.  Литургијским сабрањем началствовао је протопрезвитер Бранислав Мркић, архијерејски намесник новосадски други, уз саслужење протопрезвитерâ Александра Брашанца и Марка Ђурића, и презвитерâ Леа Малешевића и Владимира Маркова. После  свете Литургије, прота Бранислав је прочитао  одлуку Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина др Иринеја којом је протопрезвитер Александар Брашанац, досадашњи парох гајдобрански, постављен  на новоформирану четврту парохију при Светониколајевском храму у Каћу. Прота Бранислав је честитао новопостављеном пароху и пожелео му успех у пастирској служби, док је у име братства и сабраног народа Божјег добродошлицу сабрату и новом пароху пожелео протојереј Марко Ђурић, настојатељ Светониколајевског храма у Каћу.

[carousel_slide id=’21311′]

Стапар – Уочи празника Ваведења Пресвете Богородице, у четвртак, 3. децембра 2020. године, празничним бденијем у Световаведењском храму у Стапару началствовао је презвитер Милан Цирар, парох стапарски. На дан празновања храмовне славе, на светој Литургији началствовао је протонамесник Саво Николић, архијерејски намесник сомборски, уз саслужење презвитера Милана Цирара, надлежног пароха, и ђакона сомборског Александра Верића. Беседећи по прочитаном јеванђелском зачалу, отац Саво Николић је поучио присутне о животу Пресвете Богородице. Литургији су присуствовали ученици који похађају часове веронауке, иначе чланови црквеног хора, предвођени својом вероучитељем Дарком Пајићем. Овогодишњи црквени кум био је господин Која Бајуновић са породицом, а залог кумства за следећу годину преузела је госпођа Јелена Милић, директор Основне школе „Бранко Радичевић”, заједно са децом црквеног хора. Вечерњим богослужењем началствовао је презвитер Милан Цирар.

[carousel_slide id=’21345′]