Свеноћно бденије на Водици у Суботици

У среду, 13. августа 2020. године, уочи почетка Великогоспојинског поста и празника Светих мученика Макавеја, на Водици у параклису Успенија Пресвете Богородице у Суботици служено је Свеноћно бденије, чиме су уједно започели Богородичини дани у Суботици. Свеноћним бденијем началствовао је протопрезвитер Миодраг Шипка, парох новосадског Успенског храма, уз саслужење протојереја Душана Ђукића, архијерејског намесника суботичког, протонамесника Драгана Стокина и ђакона Дарка Ивковића. У току бденија служен је чин Малог водоосвећења са изношењем Часног Крста, а у наставку је служена света Литургија на којој се причестио многобројни верни народ. На Свеноћном бденију појали су полазници Школе црквеног појања Свети Јован Дамаскин.

[carousel_slide id=’16562′]

Историјат параклиса Успења Пресвете Богородице на Водици у Суботици

На југозападној обали језера Палић, у прелепој природној средини налази се Водица при којој је изграђен параклис посвећен Успењу Пресвете Богородице. Далеке 1940. године, на дан свете Марије Магдалине, извршено је освећење темеља параклиса на Водици. Параклис је саграђен за време патријарха српског Гаврила и епископа бачког др Иринеја Ћирића.  У то време, председник Црквене општине у Суботици био је др Радивој Миладиновић. Параклис је подигнут љубављу и прилозима Црквене општине суботичке, парохијанâ Суботице, Александрова и многобројних приложника, како из Београда, тако и из других средина. Градња је изведена у неовизантијском стилу, по пројекту инжењера Драгутина Молцера из Суботице. Параклис је два пута генерално обновљен: први пут 1960. Године, када је постављено и освежено звоно, други пут, 1999. године, док је 1989. године окречена фасада. Последњи радови на параклису Успења Пресвете Богородице односили су се на фрескописање храма, које је започето и завршено у периоду март-мај 2017. године, радом и љубављу академског сликара Видоје Туцовића из Новог Сада.