Гимназијалци са Косова и Метохије у Новом Саду

У свечаној дворани Гимназије Јован Јовановић Змај, 25. септембра 2019. године, свечано је отворена манифестација „Само писмен човек је културан човек“, која се одржава поводом обележавања Европског дана језика, у организацији Гимназије Јован Јовановић Змај, Косовскометохијског одбора Матице српске и Фондације Симонида. Учесници ове манифестације су ученици Гимназије Приштина из Лапљег села са Косова и Метохије и Гимназије Јован Јовановић Змај, њихови професори, као и професори Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду.

Након поздравних речи, одржано је рецитаторско натпевавање ученикâ. Коло српских сестара доделило је награду Теодору Скенџићу, победнику литерарног конкурса Језик је хранитељ народа, а на исту тему беседио је ученик Ђорђе Симић. Манифестацију је појањем улепшао хор Гимназије Јован Јовановић Змај, под руководством професора Јована Травице. У оквиру фестивала Проза фест, руски писац Виктор Јерофејев представио је ученицима свој рад и роман Ружичаста мишица. Гимназијалци са Косова и Метохије и њихови домаћини из Новог Сада посетили су Саборну цркву Светог великомученика Георгија. У име Његовог Пресвештенства Епископа бачког г. Иринеја и братства Саборног храма, госте је поздравио ђакон Мирослав Николић, службеник Канцеларије Епископа бачког. Отац Мирослав је ученицима представио историјат Епархије бачке и Саборног храма у Новом Саду, указавши на чврсте везе народа у овим крајевима са манастирима на Косову и Метохији.

[carousel_slide id=’2429′]