Васкршњи поздрав Српске православне Црквене општине сомборске о Васкрсу 2024. године

Драга децо духовна, поздрављамо вас најрадоснијим хришћанским поздравом:

Христос васкрсе! Ваистину васкрсе!

Радујемо се данас, драга наша децо духовна, радујемо се и прослављамо Празник над празницима, Васкрсење Господа нашега Исуса Христа из мртвих. Радујемо се и прослављамо зато што смо, као некада жене мироносице, чули речи анђела: „Не плашите се!ˮ Радујемо се и прослављамо Васкрсење Господа Христа јер нам више од осам столећа, Бели анђео са фреске у Милешеви показује на празан гроб и говори: „Устаде, није овде!ˮ Радујемо се јер нас упркос свим приликама и неприликама прате крупне и мирне рашке очи Белог анђела, најлепше, највољеније и најславније фреске створене у нашем народу – говорећи нам да Исус Назарећанин на Крст Распети, устаде из гроба. Радујемо се и прослављамо Христово Васкрсење јер „Отац благоизволи да се у Њему настани сва пуноћа и да кроз Њега измири све са Собомˮ, и оно што је на земљи и оно што је на небесима. Радујемо се и прослављамо победу над победама, јер се у Распетоме и Васкрсломе од ропства смрти којој се кроз грех покрила, саставља, спасена, свеколика творевина! Радујемо се и прослављамо Васкрсење Господа Христа јер, чинећи то, добијамо залог сопствене победе над оковима смрти и свету благовестимо радост живота! Вера неколико људи који имају поверење у Христа јесте сила која помаже и онима слабашнима у вери, а понекад и онима који вере немају. Управо због снажне вере у Њега, у Његову љубaв и коначно суд, Васкрсли Господ је био и са нашим прецима када су падали и поново устајали, када су туговали и радовали се, када су сеобама по светским беспућима, распињани и урањани у историје других народа. Ми се на Голготску гору свагда успињемо, драга децо духовна, јер смо позвани да сведочимо Живога Бога у свету и тако учествујемо у спасењу сваког Божјег створења. У свету који одбија да буде заквашен светлошћу божанске љубави, трудови и жртве нису схваћене на начин Христове Голготе, попут крста за којим ће по благовољењу Божјем доћи васкрсење, него као страшне препреке личном миру и сигурности. Негујмо сазнање да је „наше живљење на небесимаˮ, како говори апостол Павле, „откуда очекујемо и Спаситеља Господа Исуса Христаˮ (Фил. 3, 20). Будимо такође свесни да нас исконски методи обмане страстима и страховима у злоупотреби масовних медија могу лако учинити људима поробљене свести и пригушене савести, туђинима свом небеском назначењу. Васкрсли Господ Исус Христос је непоколебиви темељ не само наше вере и наше Цркве, већ и свеукупног нашег постојања и свега што јесте. „Αко Христос не васкрсе, онда је узалудна вера наша, узалудно је надање наше, још смо под грехом!”, каже свети апостол Павле. У Васкрсењу је смисао свега што постоји, а без Васкрсења све, па и сâм живот, јесте бесмислен. У Васкрсењу Господа Исуса Христа открива се тајна Оваплоћења Бога Логоса, односно Његовог рођења у Витлејему и Његовог Страдања као Јагњета Божјег у Јерусалиму, као и свега онога што се десило не само у Јерусалиму и Јудеји већ и у целокупној историји света. Победа Христова је једина победа којој се могу радовати сва људска бића од првог до последњег. Свака друга победа на земљи делила је и дели људе. Кад један цар победи другога, један од њих се радује, а други жалости. Кад један човек победи свог суседа, онда је под једним кровом песма, а под другим плач. Нема победничке радости на земљи која није затрована злурадошћу: обичан победник земаљски радује се колико своме смеху толико и сузама противника, тако да ни не примећује како му је злоба преполовила радост. Само је Христова победа као сунце, које сипа своје светле зраке на све који стоје под Њим. Само Христова победа испуњава сва срца људска неподељеном радошћу. Само је она без злурадости и без злобе.

Нека сваки православни дом буде обасјан светлошћу Васкрслога Христа и осењен снагом радосне песме: „Христос васкрсе из мртвих, смрћу смрт уништи, и онима који су у гробовима живот дарова!ˮ Срећан и честит и благословен Празник целом нашем верном народу, свима који чују речи Белог анђела: „Не плашите се! Исуса тражите Назарећанина, распетога. Устаде, није овдеˮ. Где год да се данас било ко од нас налази, поздрављамо се поздравом вечне радости: ХРИСТОС ВАСКРСЕ!

У име Српске православне Црквене општине сомборске, протопрезвитер Срђан Перић, парох Светојовановске цркве у Сомбору.