Гост Радија: Младен Томашевић – Фрескосликарство манастира Милешеве

Оснивач манастира Милешеве је краљ Владислав Немањић, син краља Стефана Првовенчаног и синовац Светога Саве. Манастир је зидан за Савиног живота, уз његово присуство и живо учешће. Од преноса моштију Светога Саве, манастир је више од три стотине година био његово гробно место. Фрескосликарство манастира потиче из 13. века. Бели анђео, по коме је манастир познат, део је композиције Мироносице на Христовом гробу. Истичу се и милешевска Богородица, Поворка Немањића, Скидање са крста и друге фреске чије је осликавање започело пре осам векова.

О осмовековној царској лаври – манастиру Милешеви и његовом фрескопису говорио је етнолог Младен Томашевић, који је неколико година био кустос манастира и који је приредио монографију манастира Милешеве.