Богослужбене особености празника Светог Данила Карловачког и Плашчанског, Исповедника вере

Свети Архијерејски Сабор Српске Православне Цркве је на свом редовном заседању, одржаном у Сремским Карловцима и Београду од 15. до 21. маја 2022. године, прибројао лику светих светог Данила, епископа карловачког и плашчанског, Исповедника вере. Саборски оци су за дан молитвеног спомена одредили 27. јануар / 9. фебруар.

Ново издање емисије „Богослужбене особености празникâ српских светитељаˮ посветили смо новопросијавшем светитељу, те смо указали на значај химнографије у његову част. Говорећи о његовом житију, посебно смо истакли да је свети Данило (Јакшић) рођен на Божић 1715. године, а да је духовно стасавао у манастиру Гомирју. За епископа горњокарловачког изабран је 1750. године, а на челу Епархије горњокарловачке остаје до свог упокојења, 27. јануара 1771. године.

Аутор емисије: катихета Бранислав Илић