Богослужбене особености празника Преподобног Никодима Тисманског

Ново издање емисије „Богослужбене особености празникâ српских светитељаˮ посветили смо преподобном оцу Никодиму Тисманском. Уз предочавање светитељевог житија, у емисији је пажња посвећена како химнографији у светитељеву част тако и његовом задужбинарском и монашком етосу.

Култ преподобног Никодима Тисманског и данас је веома жив, особито у оним крајевима где је, живећи строгим монашким животом, пребивао у посту и молитви, али и где је градио своје задужбине у којима се до данас прославља Име Божје. У оквиру емисије указали смо на значај манастирâ Вратна и Манастирица, које се данас налазе у Епархији тимочкој, а чији је задужбинар и молитвени утемељивач преподобни Никодим Тисмански, чија је прва испосница до данас сачувана на узвишењу изнад манастира Вратна, смештена у чудесној природи која је до данас остала мирна и ненарушена.

Аутор емисије: катихета Бранислав Илић