Одржано предавање у Успенском храму

У недељу, 22. септембра 2024. године, у храму Успења Пресвете Богородице у Новом Саду, мастер архитекта Милош Грбић је одржао предавање на тему ,,Остварење пуног потенцијала звонâ у цркви кроз архитектонску улогу у пројектовању звоника”. Предавач је надахнуто говорио о јединствености и непоновљивости сваког звона и објаснио да се приликом пројектовања и израде звоника узимају у обзир географске, климатске и грађевинске околности да би звоно остварило свој пуни употребни потенцијал. Слушаоци су се после предавања укључили у разговор о овој занимљивој и потребној теми о којој се мало говори и мало зна.

Предавање је одржано у оквиру овогодишњих ,,Госпојинских данаˮ којима се обележава 100 година од набављања, освећења и подизања на звоник садашњих звонâ Успенске цркве. Стара звона су 1916. године од стране аустроугарских власти одузета у војне сврхе, а нова звона је на Цвети 1924. године освештао свети владика бачки Иринеј Ћирић.