Предавање у Успенском храму у Новом Саду

У недељу, 15. септембра 2024. године, у храму Успења Пресвете Богородице у Новом Саду, презвитер Србољуб Убипариповић, редовни професор Православног богословског факултета Универзитета у Београду, одржао је предавање на тему ,,Освећујућа улога звона у Црквиˮ.

Отац Србољуб је током предавања надахнуто говорио о звону као освештаном и благодаћу Божјом испуњеном богослужбеним сасуду и о освећујућој улози звонâ у богослужбеном животу народа Божјег кроз историју живота Цркве. Слушаоци су се после предавања укључили у разговор о овој занимљивој и теми о којој се мало говори и мало знa.

Предавање је одржано у оквиру овогодишњих ,,Госпојинских данаˮ којима се обележава 100 година од набављања, освећења и подизања на звоник звонâ Успенске цркве. Стара звона су 1916. године од стране аустроугарских власти одузета у војне сврхе, а нова звона је на Цвети 1924. године освештао свети владика бачки Иринеј Ћирић.