Поклоничко путовање верникâ из Новог Сада на Свету Гору

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког господина др Иринеја, а у организацији Службе за поклоничка путовања Епархије бачке „Светињама у походеˮ, у периоду од 26. до 31. јула 2024. године, верници из Новог Сада су посетили светиње у Солуну и на Светој Гори.

Предвођени протојерејем Петром Тривуновићем, парохом новосадским, верници су кренули на поклоничко путовање на празник Сабора светог архангела Гаврила, у уторак увече, испред храма Успења Пресвете Богородице у Новом Саду. По доласку у Грчку, ходочасници су прво обишли Српско војничко гробље на Зејтинлику, а потом храм Светог Димитрија Солунског, где су се поклонили моштима светог Димитрија. После ноћења у Уранополису упутили су се ка Светој Гори, где су прво посетили манастир Хиландар и поклонили се манастирским светињама. У склопу манастирског комплекса обишли су кулу краља Милутина, крст Светог Симеона, крст цара Душана и крст краља Александра Обреновића. Увече су присуствовали вечерњем богослужењу и Акатисту Пресветој Богородици. Следећег јутра су присуствовали светој Литургији на којој су се причестили, а потом су целивали икону Пресвете Богородице Тројеручице. После одласка из Хиландара, поклоници су посетили посетили манастир Кутлумуш и скит Светог Андреја, где су и преноћили. Следећег дана су присуствовали светој Литургији у Кареји, а потом су посетили испосницу Светог Саве и Протатску цркву. Поневши благослов са Свете Горе, вратили су се бродом у Уранополис на ноћење. Последњег дана поклоничког путовања верници су посетили Каково, метох манастира Хиландара у близини Јерисоса. Приликом повратка за Нови Сад, поклоници су посетили манастир Светог Прохора Пчињског код Врања и целивали мошти преподобног Прохора. Духовно оснажени, продуховљени и молитвено окрепљени, поклоници су се вратили својим домовима.