Одржано предавање у Апатину

Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита бачког господина др Иринеја, у среду, 17. јула 2024. године, у Светоапостолском храму у Апатину, јеромонах Силуан (Поповић), сабрат манастира Григоријат на Светој Гори, одржао је предавање на тему „У Богородичиној баштиˮ.

Отац Силуан је на почетку излагања најпре заблагодарио Господу и Митрополиту бачком Иринеју на благослову за учешће на сабрању у Апатину. Светогорски монах који је у „Богородичином вртуˮ већ 25 година започео је предавање говорећи о светим апостолима, а потом су верници имали прилику да чују нешто више о монаштву, животу на Светој Гори и чудима која се вољом Господа и силом Духа Светога тамо догађају. Јеромонах Силуан је рекао да пут до спасења води кроз живот са Христом и по Његовим заповестима, нагласивши да су неке од најбитнијих ствари смирење и послушање: „Желим да увек имате на уму да се послушност Цркви, духовницима и епископима премешта на послушност Самом Христу. Поверење такође, јер је послушност синоним за поверење, а све се ради због смирења. Свети Јован Златоуст у својим списима каже да смирење није понизност и слабост већ врлина која је прешла у силу. У нашој Цркви све функционише у спокојству, смирењу, кротости и благостиˮ, рекао је отац Силуан. Он је на крају свог излагања поручио да се сви заједно константно моле за себе и читав свет, како на светој Литургији у храмовима тако и у својим домовима. Предавањем јеромонаха Силуана завршени су овогодишњи „Светоапостолски даниˮ у Апатину.