Духовски понедељак у Епархији бачкој

Ченеј – На Духовски понедељак, 11/24. јуна 2024. године, житељи Ченеја прославили су храмовну и сеоску славу – празник Силаска Светога Духа на апостоле. Молитвена прослава храмовне славе отпочела је јутарњим богослужењем које је служио презвитер Ненад Вујасин, парох у Ади. У наставку јутарњег богослужења, светом Литургијом је началствовао протојереј-ставрофор Радован Лазић, парох при Вазнесенском храму у Новом Саду, уз саслужење свештенства Епархије бачке. После прочитаног јеванђелског одељка, прота Радован је честитао празник житељима Ченеја, и у пригодној беседи подсетио сабране на потребу врлинског живота.

По заамвоној молитви је извршен трократни опход око светог храма, као и помен упокојеним свештенослужитељима, ктиторима, приложницима и парохијанима. По завршетку свете Литургије извршен је чин благосиљања славских дарова које је принео овогодишњи кум Ненад Алексић. Кумства за наредну годину прихватио се господин Гојко Пејак са Ченеја. Светој Литургији су присуствовали и штићеници Терапијске заједнице за психосоцијалну рехабилитацију и ресоцијализацију „Земља живих”.

Стапар – Становници Стапара традиционално прослављају Духовски понедељак на Водици – храму посвећеном Успењу Пресвете Богородице који се налази у атару села. На Духовски понедељак, 11/24. јуна 2024. године, у храму Успења Пресвете Богородице на Водици, светом Литургијом је началствовао презвитер Никола Дувњак, парох стапарски, уз саслужење презвитера Ђуре Родића, пароха стапарског. После свете Литургије је извршена литија до оближњег житног поља, где су прочитане молитве за благослов поља и усева. Уз плетење венчића извршен је чин благосиљања винограда уз молитву за многоструке плодове.

Алекса Шантић – На Духовски понедељак, 11/24. јуна 2024. године, прослављена је храмовна слава села Алекса Шантић. Јутарњим богослужењем и светом Литургијом је началствовао презвитер Вељко Васиљев, архијерејски намесник суботички, уз саслужење презвитера Дарка Ивковића, пароха пачирског, и ђакона Срђана Пантелића, сабрата храма Светог Нектарија Егинског у Суботици. После свете Литургије је извршен трократни опход око храма.

Вечерњим богослужењем началствовао је протонамесник Далибор Ратник, парох чантавирски, уз саслужење свештенства Епархије бачке. После вечерњег је извршен чин благосиљања славских дарова. Овогодишњи кум славе Симо Кусић, свечано је уручио залог кумства новом куму Мирку Видовићу.