Поклоничко путовање верникâ из Будисаве и Ковиља

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа бачког господина др Иринеја, у организацији Службе за поклоничка путовања Епархије бачке „Светињама у походеˮ, у суботу, 1. јуна 2024. године, верници из Ковиља и Будисаве су посетили Јасеновац и Доњу Градину.

Предвођени својим паросима, презвитерима Живком Раjиновићем, парохом горњоковиљским, и Бранком Милосављевим, парохом будисавским, верници су присуствовали светој Литургији у јасеновачком манастиру Рођења светог Јована Крститеља, на којој су се и причестили. После свете Литургије су имали част да их угости игуманија манастира мати Серафима. Боравећи са њом у манастирској библиотеци чули су речи о страдањима јасеновачких мученика. Духовно укрепљени, из манастира у Јасеновцу су се упутили ка споменику пострадалих мученика и посетили поставку Меморијалног музеја спомен-подручја Јасеновац. По преласку границе и доласку на подручје Доње Градине, предвођени посвећеним кустосом, обишли су део локалитета Доња Градина, посведочивши бројним гробницама које се простиру у непрегледним низовима. Иако је дан био испуњен потресним садржајима, вратили су се кућама учвршћени у вери кроз учешће у светој Литургији, и духовно оснажени примерима исповедничког карактера страдâња која су се догодила у Јасеновцу и Доњој Градини.