Света архијерејска Литургија у храму Васкрсења Христова у Бечу

У четврту недељу Часног поста, 1/14. априла 2024. године, када света Црква савршава спомен преподобног Јована Лествичника, Његово Преосвештенство Епископ бачки и администратор црквених јединица у Аустрији господин др Иринеј началствовао је на светој архијерејској Литургији у храму Васкрсења Христова у Бечу, уз саслужење Епископа мохачког господина Дамаскина, као и свештеникâ и ђаконâ Епархије аустријско-швајцарске и Епархије бачке.

После прочитане јеванђелске перикопе, Преосвећени владика Иринеј је поучио сабрани верни народ скренувши пажњу на смисао поста и његову корист, како телесну тако и духовну, а потом је говорио о личности преподобног оца Јована Лествичника коме је посвећена четврта недеља Великог поста: „Света Црква наставља већ недељама да нас поучава духовном животу и путу спасења. Да би нас охрабрила, подстакла, оснажила, света Црква наша половином поста износи пред нас Часни Крст Господњи да нас подсети на то да је Христос понео Крст свега људскога рода, страдао за све, спасао све и у Свом Васкрсењу саваскрсао и све нас људе, сав наш род. После тог укрепљења кроз клањање Часноме Крсту, Црква нам указује на живе примере оних који су постили угледајући се на Самога Господа Христа, озбиљно и са великим уздржањем и великим подвигом спремали се за Христово Васкрсење, за Празник над празницима. У данашњу недељу Црква износи пред нас лик светога Јована Лествичника, који је живео у 6. веку и био је монах и игуман чувеног манастира Свете Катарине на гори Синајској. Одговарајући на једну духовну потребу и молбу своје духовне деце да им изнесе своје животно искуство, он је то и учинио и написао је књигу под насловом Лествица или, како је у неким другим рукописима сачувано, Рајска лествица. У тој књизи он показује како хришћанин, кроз подвиг, кроз стицање врлинâ иде ка спасењу, ка Царству Божјем, као – како је он то сликовито рекао – да се успиње неким невидљивим лествицама са земље на небо. Међутим, сви ти подвизи, све те врлине могући су само ако нас благодат Божја, благодат Духа Светога просвећује. На нама је да желимо, да молимо, да хоћемо да идемо путем спасења и онда на наше немоћи Бог одговара Својом благодатном силом. На тај начин, ове недеље, Црква и нама препоручује тај пут успињања ка небу, ка Царству Божјем – пут вере, наде, љубави, свих јеванђелских светих врлина; да узрастамо у добру, да се спасемо и да будемо сведоци Христове љубави и истине и пред другим људима који за њу не знају или знају малоˮ, истакао је Преосвећени епископ Иринеј.

Лепоти богослужења допринело је појање хора храма Васкрсења Христова у Бечу.

Извор: http://www.crkva.at