Празник Светог Иринеја, епископа бачког, исповедника вере, у Саборном храму у Новом Саду

На празник Светог Иринеја, епископа бачког, исповедника вере, у суботу, 24. марта / 6. априла 2024. године, свету Литургију у Саборном храму Светог великомученика Георгија у Новом Саду је служио протојереј Велимир Врућинић, настојатељ храма, уз саслужење протојерејâ Владана Симића и Илије Зекановића, као и ђакона Мирослава Николића. Светој Литургији је молитвено присуствовао Преосвећени Епископ бачки др Иринеј.

После заамвоне молитве освећени су славски дарови у част светог владике Иринеја (Ћирића), чије свете мошти почивају у Саборном храму. По отпусту свете Литургије Преосвећени Епископ бачки др Иринеј је сабраном верном народу честитао празник Светог Иринеја, епископа бачког, исповедника вере. „Драга браћо и сестре, желим да вам свима честитам данашњи велики празник наше месне Цркве овде у Епархији бачкој, укупне наше Помесне Цркве, Српске Цркве, а, наравно, и читавог Православља, јер је Господ прославио у наше дане, уз наше скромно учешће, свих нас, једног свог верног и доброг слугу, истинског угодника Божјег, – светог Иринеја, епископа бачког, исповедника вере, – који је био подвижник, молитвеник, духован човек изузетне врлине, добри пастир који страда и трпи исповедништво за своју паству скоро до мучеништва, велики богослов Цркве, мудар и образован, не само умом, него, изнад свега, душом и срцем. Бог га је прославио и ми, поред свих других светих Божјих угодника, имамо пред Богом и њега као великог молитвеника. Он је то био, наравно, и пре званичног и свечаног прибрајања лику светих, али посебно је сада када је то свецрквени догађај, чињеница. Њему се обраћамо молитвено јер је и он живео, мучио се, сведочио веру, наду, љубав у изузетно тешком времену, борећи се за животе невино угрожених људи, нарочито деце која су страдала, и чинећи све што може за ближње своје, а нема веће љубави од те да ко живот свој жртвује и спреман је да га положи за ближње, по речи Господњој. Дакле, ми му се због свега тога молимо и у нашем времену које је готово идентично, можда не можемо рећи теже од његовог, али у сваком случају време пуно бременâ и искушењâ и страдањâ за многе наше ближње. Нека, дакле, његове свете молитве, са молитвама Пресвете Богомајке и свих светих, прате нас који целивамо његове свете мошти и молитвено му се обраћамоˮ, рекао је Епископ бачки др Иринеј.